Robotlar bütünüyle VR ortamda eğitilebilecekler

Date:

Zorlu alanlara erişim

Elon Musk’ın yapay zeka plaformu olan OpenAI robotları bütünüyle simülasyon ortamında eğitecek yeni bir program geliştirdi. ‘Tek-Atış’ imitasyon öğrenimi adı verilen yeni bir algoritma eklendi. Robotun öğreneceği işin VR ortamda bir kez gösterilmesi algoritma için yeterli olacak.

Sistem iki nöral ağ ile destekleniyor. Birincisi kamera resmi alarak objelerin robota olan uzaklıklarını ve konumlarını tespit ediyor (robot sadece simülasyon resimlerin gösterimiyle eğitilmiş. Yani robota gerçek dünya ile nasıl etkileşimde bulunacağı konusunda robotun öğrenimi henüz gerçek dünyayı görmeden önce gerçekleşmiş). İkincisi ise gösterimi yapan tarafından gösterilen görevlerin taklidini yapıyor. Robot bu taklit işlemini kayıtlı hareketleri tarayarak kendisine bir sonraki adımda ne yapması gerektiğini söyleyen çerçevelere dikkat kesilerek gerçekleştiriyor.

Bu eğitim modeli şu an itibariyle henüz prototip aşamasında. Fakat robotların bütünüyle simülasyon ortamında eğitilmeleri, araştırmacıların bu robotları, fiziksel öğelere hiçbir şekilde ihtiyaç duymadan, kompleks ödevleri yerine getirmeleri için eğitmelerini sağlayabilir. Bu da insanların buzul sular, nükleer radyasyona maruz kalmış alanlar ve hatta diğer gezegenlere güvenilir şekilde ve kolayca yaklaşmalarını sağlayabilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...