Robotlar bütünüyle VR ortamda eğitilebilecekler

Zorlu alanlara erişim

Elon Musk’ın yapay zeka plaformu olan OpenAI robotları bütünüyle simülasyon ortamında eğitecek yeni bir program geliştirdi. ‘Tek-Atış’ imitasyon öğrenimi adı verilen yeni bir algoritma eklendi. Robotun öğreneceği işin VR ortamda bir kez gösterilmesi algoritma için yeterli olacak.

Sistem iki nöral ağ ile destekleniyor. Birincisi kamera resmi alarak objelerin robota olan uzaklıklarını ve konumlarını tespit ediyor (robot sadece simülasyon resimlerin gösterimiyle eğitilmiş. Yani robota gerçek dünya ile nasıl etkileşimde bulunacağı konusunda robotun öğrenimi henüz gerçek dünyayı görmeden önce gerçekleşmiş). İkincisi ise gösterimi yapan tarafından gösterilen görevlerin taklidini yapıyor. Robot bu taklit işlemini kayıtlı hareketleri tarayarak kendisine bir sonraki adımda ne yapması gerektiğini söyleyen çerçevelere dikkat kesilerek gerçekleştiriyor.

Bu eğitim modeli şu an itibariyle henüz prototip aşamasında. Fakat robotların bütünüyle simülasyon ortamında eğitilmeleri, araştırmacıların bu robotları, fiziksel öğelere hiçbir şekilde ihtiyaç duymadan, kompleks ödevleri yerine getirmeleri için eğitmelerini sağlayabilir. Bu da insanların buzul sular, nükleer radyasyona maruz kalmış alanlar ve hatta diğer gezegenlere güvenilir şekilde ve kolayca yaklaşmalarını sağlayabilir.

OKU ►  Sosyal medyada başlatılan protesto herkesi şaşırttı!

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox