Opera yeni tarayıcısı Neon’u tanıttı

Date:

Opera bugün Neon adını verdiği yeni tarayıcısını tanıttı

Tarayıcı, henüz konsept aşamasında olduğundan, şimdilik yolu uzun ancak oldukça eğlenceli yeni dizaynlar denemek isterseniz tavsiye ederiz.

Neon’un anasayfası diğer tarayıcılardan oldukça farklı dizayn edilmiş. Sayfa işaretleri kısayolunu görmek mümkün ancak bu, masaüstü duvar kağıdınızda yüzen baloncuk olarak belirmekte. Somut bir adres çubuğu da içermeyen tarayıcıda, yüzen baloncukların en üst kısmında bir şeyler yazabildiğiniz bir şerit bulunmakta.

Tarayıcı, alıştığımız sekmeleri de bir dizi dairesel ikonlar ile değiştirmiş. Web sitelerinin açılmaları ya da simge durumuna küçültülmeleri animasyonlar ile süslenmiş ancak şu an oldukça yavaş çalışıyorlar.

Neon’un en kullanışlı yanı ise, çift ekran desteğini getirmiş olması. Bir websitesinin baloncuğunu ekranın üst tarafına sürüklediğinizde ekranı ikiye ayırıyor ve bu ekranların boyutları ayarlanabiliyor.

Tarayıcının sol tarafında ise birçok araç var. Bir tanesi internet sayfalarından ekran görüntüsü almanızı, diğeri ise bu görüntüleri ve indirmelerinizi görüntülemeye yarayan bir galeriyi açmanızı sağlıyor.

En ilginç özelliklerden bir tanesi de Opera’nın Player adını verdiği sekmesi. Açık olan bütün sekmelerinizdeki ses ve videoları toplayan bir oynatıcı olarak oldukça kullanışlı görünüyor. Sabit bir paneli bulunan oynatıcı ile sekmeler arasında geçiş yapmadan video ve müzikleri oynatabiliyorsunuz.

[irp]

Neon hakkındaki ilk izlenimler bunlar. Dilerseniz Windows ve MacOS uyumlu tarayıcıyı deneyebilirsiniz. Şu an kullanıcıların vazgeçilmez tarayıcısı olmaya aday değil ancak Opera’nın da amacı bu değil. Firma ilginç yeni fikirleri denemeyi amaçlıyor.

Opera’nın Neon’dan bahsederken, tanıtım videosunda kendinden emin bir dil kullanmadığını gözlemlemek oldukça kolay ancak şirketin, geleceğin tarayıcısı fikriyle yola çıkıp, çeşitli efektler kullanarak, yeni dizaynlar üretme çabası takdire şayan.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...