Asıl büyük soru; teknolojinin Çin dışına çıkıp çıkmayacağı

Asıl büyük soru; teknolojinin Çin dışına çıkıp çıkmayacağı

Mobile World Congress’de en popüler teknolojilerden birisi ikili kamera sistemleri oldu. Ama Oppo bu sürüden kendi geliştirdiği kamera sistemiyle ayrılmayı başardı. Firma iki sensör ve periskoplardan esinlenen bir zoom (yakınlaştırma) mekanizması kullanarak “kayıpsız” zoom sistemi geliştirdiğini iddia ediyor.

Oppo’yu diğerlerinden ayıran en büyük özellik dizaynı. Telefonun içerisine yatay olarak yerleştirilmiş telefoto lensleri sayesinde fotoğraf çekerken ışık kamera modülüne giriyor ve burada bulunan prizma üzerinden lense yansıyor. Oppo’da bulunan görüntü sabitleme sistemi de etkileyici. Kamera sisteminde bulunan prizma ve telefoto lensler hareket ederek elin titremesine karşı görüntünün net olmasını sağlıyor.

Şunu da vurgulayalım Oppo, aynı ZenFone’da olduğu gibi 3x optik zoom yapabiliyor. Bu noktadan sonra iki lens özelliği devreye giriyor. Buna göre birinci lensten geçen görüntü hemen arkasında bulunan geniş açılı ikinci lense düşüyor ve zoom 5x’e çıkıyor. Sistem dijital zoomla desteklenerek toplamda 10x zoom yapabiliyor. Oppo’nun açıklamasına göre sistemleri sayesinde zoom sırasında hiçbir kalite kaybı olmuyor.

OKU ►  Razer, oyuncularına yönelik akıllı telefon çıkarıyor

Oppo’nun kamera sistemi bu kadar özelliğe rağmen aslında çok küçük yer kaplıyor. Bütün kalınlığı 5.7mm olan kamera modülünü geliştirmek için firma bir yıl çalışmış.

Eğer Oppo iddia ettiği gibi kaliteli fotoğraflar sunmayı başarırsa akıllı telefon satıcılarının radarına girmeyi de başarır ve Çin’de bulunan pazar üstünlüğünü dünya pazarına taşımayı başarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here