‘Oppo’ akıllı çift kamera dizaynı için Periskoplardan esinlenmiş

Date:

Asıl büyük soru; teknolojinin Çin dışına çıkıp çıkmayacağı

Mobile World Congress’de en popüler teknolojilerden birisi ikili kamera sistemleri oldu. Ama Oppo bu sürüden kendi geliştirdiği kamera sistemiyle ayrılmayı başardı. Firma iki sensör ve periskoplardan esinlenen bir zoom (yakınlaştırma) mekanizması kullanarak “kayıpsız” zoom sistemi geliştirdiğini iddia ediyor.

Oppo’yu diğerlerinden ayıran en büyük özellik dizaynı. Telefonun içerisine yatay olarak yerleştirilmiş telefoto lensleri sayesinde fotoğraf çekerken ışık kamera modülüne giriyor ve burada bulunan prizma üzerinden lense yansıyor. Oppo’da bulunan görüntü sabitleme sistemi de etkileyici. Kamera sisteminde bulunan prizma ve telefoto lensler hareket ederek elin titremesine karşı görüntünün net olmasını sağlıyor.

Şunu da vurgulayalım Oppo, aynı ZenFone’da olduğu gibi 3x optik zoom yapabiliyor. Bu noktadan sonra iki lens özelliği devreye giriyor. Buna göre birinci lensten geçen görüntü hemen arkasında bulunan geniş açılı ikinci lense düşüyor ve zoom 5x’e çıkıyor. Sistem dijital zoomla desteklenerek toplamda 10x zoom yapabiliyor. Oppo’nun açıklamasına göre sistemleri sayesinde zoom sırasında hiçbir kalite kaybı olmuyor.

Oppo’nun kamera sistemi bu kadar özelliğe rağmen aslında çok küçük yer kaplıyor. Bütün kalınlığı 5.7mm olan kamera modülünü geliştirmek için firma bir yıl çalışmış.

Eğer Oppo iddia ettiği gibi kaliteli fotoğraflar sunmayı başarırsa akıllı telefon satıcılarının radarına girmeyi de başarır ve Çin’de bulunan pazar üstünlüğünü dünya pazarına taşımayı başarabilir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...