Sony Xperia projector nihayet bir isme ve çıkış tarihine kavuştu

Date:

Üçü bir arada : Projektör, tablet ve hoparlör

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Mobil Dünyası Kongresi’nde Sony’nin Xperia markalı projektör konseptinin ışıltısı gözümüzü aldığında firma daha fazla bilgi paylaşımı yapmamıştı. Tam bir yıl sonra Sony nihayet ürünün ismini ve Frankenjector’ünün piyasaya çıkış tarihini açıkladı (Frakenjector ürünün adı değil. Öyle olsa iyi olurdu). Ürün ‘Xperia Touch’ olarak adlandırıldı ve cihaz kah akıllı hoparlör, kah projektör kah sanal Android tablet özelliklerini taşıyor. Cihazın sunduğu şeylere mukabil fiyatının bu denli yüksek oluşu beni ziyadesiyle ürküttü. Ürün fiyatı Amerika için henüz belli olmamakla birlikte Avrupa’daki satış fiyatı bahardan itibaren 1.599€ olacak.

Projektörler alandan tasarruf eden yapıları itibariyle beğeni toplarlar. Ek olarak Touch’ın interaktif yüzeyi, üzerindeki kameralar sayesinde yansıttığı herhangi bir şeyle etkileşimde bulunmanızı sağlıyor. Örneğin bir filmi ya da TV Show’unu duvara yansıtırken bu fonksiyon pek işe yarayacak gibi görünmüyor. Fakat Touch Android çalıştırdığı için cihazı duvarlarınızı oldukça muntazam bir şekilde dev dijital beyaz tahtalara dönüştürebilirsiniz. Fakat, 1366 x 768’lik çözünürlüğü çok keskin değil. Özellikle de bu lazer projektörün desteklediği maximum genişlik olan 80-inç’te seyir yapıyorsanız.

Touch sadece duvarda film gösterimi yapmıyor, aynı zamanda masa üzerine de yansıtma yapabilirsiniz. Bu bağlamda 10-noktalı dokunmatik hassasiyet daha anlamlı oluyor. Oyun oynamanıza ve gerçek bir piyano resitalini simüle etmenize imkan veren Touch’ın herhangi bir içeriği yatay bir yüzey üzerine yansıtabiliyor olmakla arkadaşlarınızla birlikte karşılıklı otururken aynı ekranda çalışma yapabilme imkanını da yakalamış oluyorsunuz. Fakat sorun şu ki kullandığınız masa düz bir yüzeye sahip olmalı, aksi takdirde projekte etmekte olduğunuz şeyin ne olduğunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz.

Yakın tarihte verilen bir briefing’de projekte edilmiş bir piyanoda ‘Für Elise’ ve ‘Ballade Pour Adeline’yi çalmayı denemiştik. Her ne kadar gerçek bir enstrümanla kapışmak için hakiki tuşlarının ve pedal setinin olması gerekiyor idiyse de şaşırtıcı bir şekilde eğlenceli bir deneyimdi. Aynı zamanda Sony’den bir temsilciyle birbirimizi ilk vuran kişi olmak için mücadele ettiğimiz bir taş atma oyunu da oynamıştım. Her ne kadar Touch parmak hareketlerimizi algılamada biraz yavaş kaldıysa da rakibimi öldürmeyi başarmıştım. Üstelik de iki kez.

Dokunma özelliğinin ötesinde Xperia Touch aynı zamanda diğer birkaç girişi de algılayabiliyor. Google Assistant komutlarınızı duyabiliyor ve eğer cihaz uyku moduna geçerse ekranını uyandırmak için yapacağınız el hareketlerini algılayabiliyor. Aynı zamanda gövdesinde 13 megapixel’lik bir kamera taşıyan cihaz, Skype aramaları yapabiliyor ya da isterseniz Selfie çekebiliyor. Stereo hoparlörü de hatrı sayılır oranda ses çıkarıyor.

Yaklaşık bir saat kadar ömrü olan dahili bataryası sayesinde Xperia Touch aynı zamanda prizden çıkardığınızda aktif kalabilir. Böylece cihazı kapatmak zorunda kalmadan başka odalara ya da yerlere taşıyabilirsiniz. Tabii Xperia Touch hemen hemen 3 farklı cihazın özelliğini tek bir bünyede cem etmiş, sağlam bir paket. Fakat 1.599€ eder mi? Emin değiliz. Bir yandan benzer şeyleri yapan Lenovo Yoga Tablet 2 Pro ya da Moto Z Projector Mod gibi birkaç diğer seçenek de mevcutken, diğer yandan Touch, birlikte zaman geçirmeyi teşvik edici ekstrem özelliklere sahip değil. Son kertede oyalanacak eğlenceli eşsiz bir konsept olduğu söylenebilir fakat yine de yüksek fiyatı hakkedecek derecede pratik yeterliliğe sahip değil.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...