Oyuncağın mahremiyeti ihlal edebileceği düşünülüyor

‘Akadaşım Cayla’ adlı oyuncak bebek, gizli verici cihaz olduğuna dair endişeler nedeniyle Almanya’da yasaklandı.

Gözetleme cihazlarına yasaklamalar getiren ‘Federal Ağ Birimi (Bundesnetzagentur)’ aileleri, bu interaktif oyuncağı acilen devre dışı bırakmaları konusunda uyardı.

Birim başkanı Jochen Homann bir açıklamasında “Gizli bir şekilde kamera ve mikrofon bulunduran ve sinyal gönderme kapasitesine sahip, kontrol dışı veri gönderebilen eşyalar halkın mahremiyetine gölge düşürür” dedi.

OKU ►  Rus kaynaklı ajan yazılım Mac’leri de hedef alabilir

Homann sözlerine, “Bu özellikle çocuk oyuncaklarında gerçekleşir. Cayla isimli oyuncak bebek Almanya’da yasaklanmıştır. Bu karar aynı zamanda, toplumumuzdaki istismara en açık olan bireyleri korumaya dönük bir karardır” diyerek devam etti.

Oyuncak, Amerika merkezli firma Genesis Toys tarafından üretiliyor ve Vivid Toy grup oyuncağın dağıtımını yapıyor.

Alman makamı “Çocuğun ya da diğerlerinin konuşmaları, ailelerinin bilgisi dışında kaydedilip, dışarıya iletilebiliyor” dedi.

Federal Ağ Birimi aynı zamanda diğer interaktif oyuncakları da araştıracaklarını, gerekli görülürse daha fazla tedbir uygulayacaklarını belirtti.

Birim, “Bu konuyla ilgili olarak Alman Telekomünikasyon Yasasının 90. Bölümündeki gereklilikler yerine getirilmeli” diyerek, eklemede bulundu.

Bu arada UK Toy Retailers Association BBC News’e verdiği bir demeçte, Cayla’nın “olağanüstü bir risk oluşturmadığını” ve “alarm durumuna geçmek için bir neden olmadığını” söyledi.

Genesis Toys ise bu aşamada herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here