Bu oyunda ölüm kaçınılmaz; Nioh

Date:

Zoru seven oyuncuların heyecanla beklediği Nioh’u Teknoformat okuyucuları için inceledik

2011 yılında From Software tarafından dağıtılan Dark Souls oyunu oyun dünyasını temelinden sarsmıştı. Bilgisayar oyunlarının özüne dönme cüretini gösteren Dark Souls, oyunlarda özlediğimiz zorluluk ve başarma duygularını geri getirmişti. Ama bu tarzda yolu açan oyuna bir rakip geliyor.

Büyü ve şeytanlarla dolu bir Japonya

Nioh ölümün kaçınılmaz olduğu bir oyun. Hatta hayatta kalabilmek bir hediye almış gibi hissettiriyor. Ay ışığında parlayan cesetler ve savaşla yıkılmış alanlarla dolu karanlık bir Japonya’da geçen Nioh, 17. Yüzyıl Japonya’sındaki kanlı Sengoku döneminin yeniden hayal edilmiş versiyonu. Bu versiyonda dönemin Japonya’sı mitolojik yaratıklar ve büyülerle dolu.

Dark Souls’a rakip

Nioh her ne kadar özünde Dark Souls’a benzesede kendi kimliğini de yaratabilecek potansiyele sahip gibi görünüyor. Bunların en başında ise oyunun atmosferi geliyor. Souls serisinin soluk ama çekici atmosferi size her saldıran yaratığın gözündeki boşlukta bile hissedilebiliyordu. Nioh’daki düşmanlarımız da ise gözlerindeki ateş adeta sizi parçalamak için can attıklarını gösterir gibi. Souls’da savaşı çoktan yaşamış ve yok olmuş bir dünyanın küllerinde yürüyor gibi hissederken Nioh’da savaşın en vahşi anlarını yaşıyorsunuz.

Sakın gözünü kapatma

Nioh’un evreni sizi kandırmak üzerine kurulmuş. Sürekli diken üzerinde gitmeniz gerektiğini kısa sürede öğreniyorsunuz. Koridorun sonunda sizi bekleyen bir şeytana doğru ilerlerken arkanızdaki köşeden kankası çıkıp sizi bir hamleyle öldürebiliyor. Bu da taktiksel ilerlemeniz gerektiği anlamın geliyor. Sürekli planlı ve bir adım ileriyi düşünerek ilerlerseniz başarılı olabilirsiniz. Çevrenizi incelemek en önemli püf nokta.

Oyunun en önemli mekaniklerinden birisi Stamina (dayanıklılık). Sağlık barınızın altında bulunan Stamina’yı dövüş sırasında kontrol etmeniz ölüm ile yaşam arasındaki en önemli fark. Boşa salladığınız tek kılıç darbesi ölümünüz anlamına gelebilir. Çünkü Stamina’nız biterse karakterinizin ikinci bir kılıç darbesi sallamak hatta gelen bir saldırıyı bloklamak için bile gücü kalmayacak. Bu yüzden her mücadele basit bir aksiyon sahnesinden çok bir satranç oyunu gibi. Çok seri bir satranç oyunu. Her hamlenizi hesaplayarak yapmanız gerekiyor.

Nioh kendi oyun tarzınızı belirlemenize izin veren bir oyun. 5 farklı silah disiplini bulunan oyunda karakterinizi geliştirerek hepsine hakim olabilirsiniz. Tabii bu hayli vakit alacak bir durum. Eğer isterseniz kendisini zırhla koruyan bir Samuray olabileceğiniz gibi hızı defansa tercih eden bir Ninja’nın rolünü alabilirsiniz. Oynanış tarzı tamamen sizin tercihinize kalmış.

Nioh’un Playstation 4 platformuna çıkmasına çok az kaldı. Çıkış tarihi olarak 7 Şubatı işaretleyen yapımcı firma Team Ninja, Dark Souls serisinin tahtına talip bir oyun yapmış gibi duruyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...