Özgüven başarının yolunu açtığı halde neden bir göz boyamadır

Psikolog ve yazar olan Tasha Eurich başarıya ulaşmak için özgüvenin neden bu kadar önemli bir şey olmadığını açıklıyor.

Peki neden özgüven bir göz boyamadır. Ve neden yüksek  özgüveni olan biri başarıya ulaşıyor?

Muhtemelen “Nasıl olur böyle bir şey?” sorusunu soruyorsunuzdur. 1950’den günümüze kadar doğmuş olan bir çoğumuz, özgüvenin kıymetli ve saygın olduğu bir dünyada yetiştik. Bu yeterince güzel ve akıllıca bir fikirdir, tıpkı bizlerin düşündüğü gibi!

Oysa, bu konuda yapılan araştırmalarda davranışlarımızın ve başarılarımızın nasıl etkilendiğini gösteren şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Yüksek özgüvene sahip insanların amaçlanan başarı seviyesine bakılmaksızın hayatlarında daha az başarıya ulaşıyorlar. Özgüven iki farklı şekilde gözden geçirilebilir ve bu da mükemmel başarının anahtarıdır.

Psikolog ve yazar olan Tasha Euric başarıya ulaşmak için özgüvenin neden bu kadar önemli bir şey olmadığını açıklıyor

Bu yüzden “Sen harikasın, mükemmelsin” diyerek kendinizi şişirmek yerine gelişmenizi ve başarılarınızı gözlemlemek, geleceğinize olumlu bir şekilde yön vermek sizi başarıya ulaştıracaktır.

Gereksiz özgüven yerine kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek daha yerinde olacaktır. Kendinizi kabullenmek, dürüst bir şekilde ne olduğunuzu görmek demektir.  İyi, kötü, çirkin olsanız bile kendinizi takdir edin. Yapmak istediğiniz şeyin kontrolünü elinize alın ve kim olursanız olun kendinizi sevin.  Özgüven ile kendinizi kabullenmek arasında büyük bir etkiye sahip olabilecek küçük bir fark vardır.

OKU ►  IBM Watson muhteşem kanser tedavi yöntemleri sunuyor
OKU ►  Mantar ve rutubet duvardan çok ciğerlerinize zarar veriyor

Tasha Eurich, Insight ve Bankable Leadership kitaplarının yazarı olan bir psikologdur. Kitapları, New York Times’ın en çok satanlar arasındadır. 15 yıllık kariyeri boyunca binlerce uzmana danışmanlık yaptı.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox