$3 milyonluk bir füzeye karşı $200'lık bir drone

$3 milyonluk bir füzeye karşı $200’lık bir drone

ABD ordusunun bünyesinde bulunan Patriot Füzelerinin bir tanesini tam 3 milyon dolara mal oluyor. Peki savunma sanayinde kendini kanıtlamış bu silahın 200 dolarlık basit bir drone ile karşı karşıya kalsa ne olur diye hiç merak ettiniz mi?

ABD Ordusu komutanlarından General David Pekins, bu sorunun cevabında kısa süre önce düzenlenen bir askeri sempozyumda cevapladı. Çünkü bu durum daha önce yaşanmış. Sonuç pek de şaşırılacak bir şey değil çünkü yaşanan hadise de Patriot Füzesi gündelik kullanım için tasarlanmış drone’u tabiri caiz ise yok etmiş.

$3 milyon füzeye karşı $200’lık drone

General Perkins yaptığı konuşmada, “kinetik enerji ortalamasında Patriot Füzesi kazandı” dedi ve sözlerine, “bunun çok ekonomik bir savunma biçimi olduğunu söyleyemeyeceğim” diyerek ekledi. Yani basitçe $200’lık bir ekipmanı yok etmek için $3 milyon harcamanın mantıklı olmadığını vurguladı. General Perkins aynı zamanda ABD Ordusu’nun özellikle bu gibi senaryolar için daha mantıklı çözümler aradığının altını çizdi.

IŞID’in elinde de dronelar var

IŞID’in şu anda gündelik droneları bomba saldırılarında kullacanak şekilde değiştirdiğine dair raporlar var. Bununla birlikte yeni teknolojiler sayesinde askerlerin kullanabileceği dronelardan geliştiriliyor. Bununla birlikte bu tip dronelu saldırılara karşı savunma amaçlı ABD ordusunda bulunan ‘Phaser’, bu tip saldırılar karşınında uydu çanağı kullanarak mikrodalglar yayıyor ve cihazları yok edebiliyor.

OKU ►  S-400 Füzesi nedir ? Türkiye ve Rusya S- 400 Füzeleri için anlaşma sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here