Pinterest’ten resim tabanlı arama özelliği için yeni eklenti

Date:

Nesne pin’leme kolaylaşıyor

Pinterest, Mart ayında Chrome tarayıcısına ‘görüntüsel arama’ özelliğini eklediğinde, iyi bir şey yaptığını sanmıştı. Bu özelliğin, bir resimdeki belirli objelerin yerlerini tespit edip (örneğin resimdeki birinin taktığı bir gözlüğün) benzer objeleri taşıyan diğer resimlerle eşleştirebileceği  (pinleyebileceği) bekleniyordu. Fakat maalesef zannedildiği gibi olmadı. Özellik, alınmak istenen obje yerine, pencerenin bütününün ekran görüntüsünü alma eğilimi gösterdi. Dolayısı ile web sitesi sitede halihazırda pinlenmiş olan objeleri, alınan ekran görüntüleri içerisinden seçip alamadı. Bu sorunu çözmek için Pinterest şimdi web sayfasında pin’lemek isteyeceğiniz resmi içeren en ilginç kareyi hedef alan bir Javascript eklentisi kullanıyor.

Nasıl çalıştığına gelince: Eklenti, sayfanın ekran görüntüsünü alarak indirgeme yapıyor ve en ilginç olan kareyi yakalamaya çalışıyor. Daha sonra arkaplanı resimlerden ayırmak için pixellenmiş resimdeki renkleri göz önünde bulunduran eklenti, renkleri daha basit renklere indirgiyor. Ta ki resimler beyaz bloklardan oluşan bir demet haline gelene kadar. Eklenti, bir web sayfasındaki en belirgin kareyi konumlandırmak suretiyle aradığınız objeyi bulma şansını arttırmış oluyor.

Sosyal ağın zenginleştirilmiş görsel arama aracını kullanmak için Chrome Eklentisi’ni yüklemeniz gerekiyor.  Yükledikten sonra web sitesinde boş bir yere Mouse sağla tıklayın ve ‘Ara’ seçeneğini seçin. Firma özelliğin şu an itibariyle herkesin kullanımına açık olduğunu söylemekle birlikte henüz bu seçeneği göremiyorsanız, tarayıcınıza biraz zaman vermeniz gerektiğini de belirtiyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...