Pinterest’ten resim tabanlı arama özelliği için yeni eklenti

Nesne pin’leme kolaylaşıyor

Pinterest, Mart ayında Chrome tarayıcısına ‘görüntüsel arama’ özelliğini eklediğinde, iyi bir şey yaptığını sanmıştı. Bu özelliğin, bir resimdeki belirli objelerin yerlerini tespit edip (örneğin resimdeki birinin taktığı bir gözlüğün) benzer objeleri taşıyan diğer resimlerle eşleştirebileceği  (pinleyebileceği) bekleniyordu. Fakat maalesef zannedildiği gibi olmadı. Özellik, alınmak istenen obje yerine, pencerenin bütününün ekran görüntüsünü alma eğilimi gösterdi. Dolayısı ile web sitesi sitede halihazırda pinlenmiş olan objeleri, alınan ekran görüntüleri içerisinden seçip alamadı. Bu sorunu çözmek için Pinterest şimdi web sayfasında pin’lemek isteyeceğiniz resmi içeren en ilginç kareyi hedef alan bir Javascript eklentisi kullanıyor.

Nasıl çalıştığına gelince: Eklenti, sayfanın ekran görüntüsünü alarak indirgeme yapıyor ve en ilginç olan kareyi yakalamaya çalışıyor. Daha sonra arkaplanı resimlerden ayırmak için pixellenmiş resimdeki renkleri göz önünde bulunduran eklenti, renkleri daha basit renklere indirgiyor. Ta ki resimler beyaz bloklardan oluşan bir demet haline gelene kadar. Eklenti, bir web sayfasındaki en belirgin kareyi konumlandırmak suretiyle aradığınız objeyi bulma şansını arttırmış oluyor.

OKU ►  Dünyanın en pahalı saati hangisi hiç merak ettiniz mi?
OKU ►  Sağlığınızla ilgili bu haberi okuyunca şaşıracaksınız

Sosyal ağın zenginleştirilmiş görsel arama aracını kullanmak için Chrome Eklentisi’ni yüklemeniz gerekiyor.  Yükledikten sonra web sitesinde boş bir yere Mouse sağla tıklayın ve ‘Ara’ seçeneğini seçin. Firma özelliğin şu an itibariyle herkesin kullanımına açık olduğunu söylemekle birlikte henüz bu seçeneği göremiyorsanız, tarayıcınıza biraz zaman vermeniz gerektiğini de belirtiyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox