Porsche 'dan ilk orta-motor yarış otomobili 911 RSR

Porsche ‘dan ilk orta-motor yarış otomobili 911 RSR

Alman otomobil üreticisi güçlü bir yarış arabası ile gelecek yıl Le Mans gibi yarışlarda belirgin bir sıçrama yapmayı umut ediyor. 500 beygirden fazla güç üreten potansiyelini Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ve IMSA WeatherTech Şampiyonası’na getiren tek kişilik sporcu, bu hafta ilkini LA Auto Show 2016’da gerçekleştirdi.

Porsche 911 RSR’ye ilişkin en dikkat çeken nokta, motor arka aksın önüne geçerek 911 RSR’yi orta-motor (mid-engine) otomobil haline getirdi.

Orta-Motor (mid-engine) Motorun aracın önü yerine ortaya monte edilmesi, arka lastiklerin üzerine daha fazla ağırlık kazandırır; böylece daha fazla çekiş sağlar ve arka tekerlek kilitlenmesi ile kayma veya spini önleyerek aracın frenlenmesinde ön lastiklere daha fazla yardım sağlar.

Mühendislerin kararının bir sebebi var, 4.0 litrelik, 6-Silindirli boksör motoru güçlü ve hafiftir; Motorun hangi pozisyonda daha fazla esneklik sağlayacağı düşünülerek hesaplandı. 919 Hybrid LMP1 otomobilin arka kanadı ile 911 RSR kombine edilerek aerodinamik kayganlığı önemli ölçüde artırıldı.

Yeni süspansiyon sistemi, ön aks çift sargı kemer süspansiyonuna ikiz bobin yayları, alüminyum ve çelik ile birleştirilen şasi, arka kısımda çift salıncaklı kuyruk mili ve benzer bir ikiz kangal yay düzenlemesi ile entegre bir alt çerçeve bulunmakta.

OKU ►  Android Chrome'a WebVR desteği

Porsche’un yol arabaları ile örtüşen alışılmadık bir teknolojisi var. Örneğin, 911 RSR gece yarışı sırasında kullanışlı radar destekli çarpışma uyarısına, hafızalı kumandalı kanat aynaları ve klimaya sahip. Ayrıca yol arabalarında bulamayacağınız bir şey, siyah ışık aydınlatması ve entegre içki sistemi, hepsi de gösterge tablosundaki floresan düğmelerle kontrol edilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here