Quallcom, Apple’ın 1 milyar dolarlık davasına tepki gösterdi

Cuma günü ilerleyen saatlerde Apple, patent hakları üzerine bir ihtilaf sebebiyle Quallcom’a 1 milyar dolarlık dava açabileceğini bildirdi. Quallcom iPhone’un modem tedarikçisi olmakla birlikte bir çok kablosuz patentine sahip bir firma. Doğal olarak Quallcom Apple’ın suistimal iddialarını reddediyor ve bu davaya karşı mücadele verecek.

Firma bir bildiride iddiaların temelsiz olduğunu ve Apple’ın anlaşma koşullarını kasten yanlış yorumladığını söyledi.

Her ne kadar henüz ne olup bittiğine dair detaylar bütünüyle açıklığa kavuşmadıysa da Apple, Quallcom’un hakkı olmayan telifleri teknolojisinde kullandığını ve Apple’ın bazı parçaları diğer üreticilerden tedarik etmesine engel olduğunu iddia ediyor. Firma aynı zamanda Quallcom’un yasal bir soruşturmada kefalet olarak kullanmak üzere 1 milyar doları alıkoyduğunu iddia ediyor.

Apple adil ve makul bir telif hakkı oranı ile ilgili bir sonuca varılamadığı için davayı mahkemeye taşıyor.

Qualcomm iddiaları reddetti

Bir açıklamada Qualcomm, Apple’ın söylediği her şeyi kesin olarak reddediyor ve Apple’ı gerçekleri çarpıttığı gibi, ticari çalışmalarına saldırıları cesaretlendirdiğini iddia ediyor.

OKU ►  Apple'ın iPhone'da kullanacağı yeni teknoloji devrim niteliği taşıyor

Qualcomm başkan vekili ve genel danışmanı Don Rosenberg “Halen şikayeti detaylı olarak inceleme işleminde olsak da Apple’ın iddialarının temelsiz olduğu son derece açık. Apple gerek anlaşma koşullarımızı gerekse yapmış olduğumuz yatırımı, bulunduğumuz katkıyı ve diğer mobil cihaz yapımcılarıyla lisans programlarımız dahilinde yapmış olduğumuz paylaşımların büyüklüğünü ve değerini bilinçli bir şekilde çarpıtmıştır. Apple, son KFTC kararı ve FTC şikayetinde yansıtıldığı üzere gerçekleri çarpıtarak ve bilgi saklayarak, dünya çapında farklı mahkemelerde Qualcomm’un ticaret hayatına düzenli saldırıları aktif olarak teşvik etmektedir. Bu uygunsuz iddiaları, Apple’ın yaptıklarının detaylı olarak ortaya koymamız ve gerçekleri tam olarak dile getirmemiz için bize hak verilecek olan mahkemelerde duyma fırsatını yakalamaktan memnuniyet duyarız” dedi.

OKU ►  MacBook Pro'daki eski bağlantı noktaları 1.999$'a mal oluyor

Apple, iPhone 7’ye kadar Qualcomm modemlerini bütün iPhone modellerinde kullanmıştı. Apple, belki de firmalar arasındaki anlaşmazlığı gölgelemek için iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’larda kullanılan mobil modemleri Intel’den tedarik ediyor.

Apple ve Qualcomm anlaşmazlıklarını mahkeme dışında çözmezlerse, bu dava ile ilgili yasal işlem yıllar sürecek gibi görünüyor.

OKU ►  Halide ile iPhone'da profesyonel çekimler yapmak çocuk oyuncağı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox