‘Raspberry Pi Zero W’ görebileceğiniz en ufak Wi-Fi’a sahip bilgisayar

Avucunuzun içine sığan bilgisayarın fiyatı 10 dolar

Raspberry Pi Zero’nun ilk versiyonu çıktığı zaman 5 dolarlık ücreti ile çok başarılı projelerde kullanılmıştı. Geliştiriciler Raspberry’i kullanarak mikro oyun cihazlarından robotlara kadar farklı alanlarda araçlar üretmişti. Ama Raspberry’nin tek bir eksiği varsa buda Wi-Fi veya Bluetooth’u olmamasıydı.

Raspberry Pi Zero W ile bu durum değişiyor. Çünkü cep bilgisayarının yeni modeli Wi-Fi ile geliyor. Bunun yanında mini-HDMI ve mikro-USB girişlerinin de bulunduğu yeni modelin fiyatı ise 10 dolar olacak.

Raspberry’nin geliştiricisi Eben Upton yaptığı açıklamada, “yeni versiyon çok daha genel kullanışlılığa sahip bir bilgisayar olacak. Çünkü mesela bluetooth kullanan bir sistem geliştirildiğinde USB portunu kullanmış oluyordunuz ve cihaza başka bir aygıt bağlamak mümkün olmuyordu. Ve tabi ki bu IoT (Internet of Things) uygulamalarıyla test yapmak için mükemmel bir program olacak” şeklinde konuştu. Yani bu da demek oluyor ki artık Raspberry’i kablosuz fare veya klavye ile kontrol edebileceğiz.

OKU ►  HP’den batarya ömrünü uzatma hamlesi

Ve bir noktaya daha değinelim. Pi Zero W standart boyuttaki Pi’den çok daha sağlam. Temelde iki cihazda Linux’dan gücünü alıyor olsa bile Zero çok daha küçük bir boyuta sahip ve bu sebeple konsol üstünde kullanmaya çok da müsait olmayabilir. Bununla birlikte aynı sebeple IoT projelerinde kullanılmak için de çok elverişli.

OKU ►  Masaüstü bilgisayardan Instagram'a uygulama olmadan resim yükleme nasıl yapılır

Cihazın yeni sürümü aynı zamanda kendi hazır kasasıyla birlikte geliyor. Bu kasada portlar için boşluklar bulunuyor.

10 dolarlık bedeliyle gelen mini bilgisayarı masanızın üste kullanırken dikkat edin de yanlışlıkla üstüne doğru hapşırıp nefesinizle yere düşmesin. Bununla birlikte cihazın boardu küçülürken performansının artıyor olması da takdire şayan bir durum.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox