Boston Dynamics’in yeni robotu ‘Handle’ engel tanımıyor

Boston Dynamics’in yeni robotu ‘Handle’ engel tanımıyor

Geliştirdiği robotlarla ses getiren Boston Dynamics’in yeni robotu Handle karşısındaki bütün engelleri aşabiliyor.

DFJ’nin partnerlerinden Steve Jurvetson’un yayınladığı videoda Handle’ın karşısına birçok çok engel konuluyor. Ama ayak yerine tekerleklere sahip robot karşısındaki bütün engelleri adeta bir atlet gibi aşıyor.

Handle’ın sert manevralar ve dönüşler yapabildiğini zaten biliyorduk. Ama yayınlanan video sayesinde robotun ne kadar engebeli yollardan geçebileceğini anlamış olduk. Bunların içerisinde tepeler, tümsekler ve merdivenler gibi birçok farklı engeller bulunuyor.

Handle’ın boyu neredeyse 2 metre. Yani birçok insandan daha uzun. Buda engebeleri açmakta ona yardımcı olan önemli bir unsur. Bununla birlikte tekerleri üzerinde giden robot, saatte 15 kilometre hıza da çıkabiliyor. Handle bununla da kalmıyor ve 120 cm’ye kadar zıplayabiliyor. Bataryası tamamen dolu iken 25 km yol kat edebilen Handle’ın, elektrikle desteklenen hidrolik aktüatörlere sahip olduğu ifade edildi.

Her ne kadar robot ilk etapta araştırma ve geliştirme amacıyla üretilmiş olsa da Handle, Boston Dynamics’in fonksiyonu forma tercih ettiğinin önemli bir kanıtı. Zira tekerlekli robotun, ayaklı olan kardeşlerinden çok daha verimli çalıştığını video da görmek mümkün. Bu da üretim alanında insanlardan oluşan iş gücünün yerine gelecek robot çalışanlara yaklaştığımızın bir kanıtı.

OKU ►  Kendi robot kolunuzu yapabileceğiniz set geliştirildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here