Robotlar yeni çipleriyle daha hızlı ve daha az sakar

Mevcut sistemlerden 3 kat daha hızlı hesaplayan bir işlemci üretildi

Robotları güvenli bir şekilde yönlendirmek oldukça zordur. Endüstriyel robotlar kazara insanları ezmek için oldukça büyük ve güçlü.

Ancak robotlara nesnelerden kaçınma adına daha fazla görüş ve yapay zeka eklenmesi de hem pahalı, hem de hareket kabiliyetlerini yavaşlatıyor.

 

Normal şartlarda robotlar belirlenen rotada hareket eder ve insanlara yaklaşmamalarını belirten uyarılar yapılır.

Duke Üniversitesi’nde yeni yapılan bir araştırma bu probleme bir çözüm getirebilir. Robotun tahminen ne tarafa hareket etmesini, mevcut sistemlerden 3 kat hızlı hesaplayan bir işlemci üretildi. Bunu ise sadece gücünün 20’de 1’ini kullanarak yapıyor.

Spectrum’un haberine göre, bu bir FPGA, yani, alanla programlanabilen geçit dizilimi) çipi. Bu çipler, bir müşteri veya tasarımcı tarafından imalat sonrasında yapılandırılmak üzere tasarlanmış entegre devrelerden oluşuyor.

Robotlar için FGPA kullanmanın avantajları çok net. Genelde bir robota çalışma alanı gösterilince rotasını belirlemek için bir kaç saniye duruyor. Sadece rotasını belirlemekle kalmayıp gideceği noktada kaplayacağı yeri 3D olarak hesaplaması oldukça zaman kaybına neden oluyor. Teknolojide ise buna ” Süpürme hacmi ” deniliyor.

OKU ►  Kuzgunların kindar oldukları bir kez daha ispat edildi
OKU ►  Boş zamanları yabancı kelime öğrenerek değerlendirme fırsatı

Duke Üniversitesi’nde profesör Daniel J. Sorin yaptığı açıklamada, “Hareket planlaması yapan yazılımlar robotları kullanmada oldukça kısıtlayıcı olmuştur. Fakat gerçek zamanlı hareket planlaması yapabilen yazılımlar üretebiliyorsanız robotlarınız, dinamik herhangi bir yapı bulunmayan çevrelerde oldukça iyi çalışabilir. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox