Roketsan İtalyan Teseo Füzesi İçin Roket Motoru İmal Ediyor

Date:

Roketsan Teseo Roket Motoru

Mbda İtalya firması ve Roketsan arasında imzalanan sözleşme kapsamında TESEO füzeleri için yeni roket motor tasarım, geliştirme, test ve kalifikasyonu ile üretimleri gerçekleştirilmektedir.

Kalifikasyonu Roketsan tarafından tamamlanan Yeni Teseo Roket Motorunun seri üretimi sözleşme takvimine uygun olarak devam etmektedir.

Roket Motoru Nedir ?

Uzun menzilli füzelerdeki roket motorları ve jet motoru olmak üzere iki farklı motor kullanılmaktadır. Roket motoru füzenin her iki yanında yer alan fırlatma esnasında çalışan motorlardır. Kullandığı yakıt bitene kadar füzeyi belli bir menzile ulaştırırlar, yakıtı bittiğinde ise füzeden ayrılırlar. Roket motorları füzeden ayrıldıktan sonra jet motorları devreye girer.

Teseo

Teseo Füzesi Nedir ?

Otomat (İtalyan Deniz Kuvvetleri’nde Teseo olarak bilinir), yüksek değerli deniz hedeflerine karşı genişletilmiş deniz suları üzerinde deniz üstünlüğü sağlayan uzun menzilli bir gemi füzesi. Otomat/Teseo 2 ufukta gemiden gemiye füze 100-180 kilometre menzile sahiptir.

Uzun menzilli gemi füze ailesi, Otomat MK1 ve Otomat MK2 1980’lerin başında hizmete girdi. O tarihten bu yana, 1000’den fazla füze teslim edildi. Bugün, dünyadaki 11 deniz kuvvetinine ait yaklaşık 100 gemide Otomat/Teseo füzeleri mevcuttur.

Otomat/Teseo tarafından sağlanan füze tasarım çözümlerinin yetenekleri, bugünkü savaş ortamında etkin bir caydırıcılık, taktiksel anlamda çarpıcı güç sağlamaktadır. Bu yetenekler, füzenin uzun menzilli yörüngeyi, savaş başlığının gücünü, turbojet tahrik sistemini, INS / altimetre paketine dayanan doğru navigasyonu ve bir bağlantı yükseltme sistemini terminal aktif radar rehberliği ile birlikte içerir.

Otomat MK2 Blok IV / Teseo MK2 / A

Otomat füzelerinin envanterini güncellemek için İtalyan Deniz Kuvvetleri, füzenin iyileştirilmiş bir versiyonu olan Teseo MK2 / A’nın geliştirilmesini başlattı. Bu gelişme, füze sisteminin kıyıdaş savaş ortamlarında faaliyet gösterme kapasitesini daha da geliştirecek ve hedef yumuşak ve sert öldürme savunmalarına nüfuz etme kapasitesini daha da artıracaktır.

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...