Samsung’un yeni GearVR’ının çıkış tarihi açıklandı

2014 yılındaki ilk duyuruluşundan bu yana, bir kaç tane büyük sayılabilecek güncelleme açıklanmıştı. Şimdi de o büyük güncellemelerden biri daha ortaya çıktı.

Samsung’un mobil sanal gerçeklik gözlüğü olan Gear VR, şirket için önemli bir konumda. Çünkü şirketin yeni jenerasyon platformlara olan girişimci ruhunu açığa çıkartan ve dolayısıyla da kullanıcıları heyecanlandıran bir ürün.

Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) Gear VR’ın yeni versiyonu için bir küçük tanıtım sundu. Detaylar çok sınırlı olsa da, yapılan tanıtımın en dikkat çeken noktası el kontrolörü (handheld controller).

Bu noktada gözüken o ki Samsung, Google’ın içinde hareket kontrolörü olan Daydream View gözlük setini yakalamak istiyor. Oculust Rift veya HTC Vive’ın sunduğu gerçeklik oranını sunmayacak olsa da, Daydream ne sunuyorsa yeni Gear VR da aynı şeyleri kullanıcılarına ulaştıracak. Bu el kumandasının amacı kullanıcıların sanal gerçeklik gözlüğü deneyimini yaşarken menüdeki dolaşımları kolaylaştırmak gibi yeni metotlar sağlamak. Normal şartlarda gözlük setinin yan kısmında olan kontrol tuşlarından kullanıcılar kurtulmuş oluyor böylelikle. Samsung, Minecraft gibi daha karmaşık yapıya sahip oyunlarda Gear VR ile birlikte oyun kumandası kullanımı üzerine denemelerde bulundu. Ancak bu beklenildiği kadar kayda değer sonuç elde etmedi.

Yeni Gear Vr, Galaxy S7, S7 edge, Note 5, S6, S6 edge ve S6 edge+ ile uyumlu olacak.

Yapılan tanıtımda Samsung erişilebilirlik veya fiyat hakkında detaylı bir bilgi vermedi. Ancak gelecek haftalarda geliştiriciler için yazılım geliştirme kitinin (SDK) verileceğini duyurdular. Bu biraz zamansız bir açıklama olsa da kongrede henüz yeni bir Samsung telefonunun duyurulmadığı göz önüne alınınca günümüzün popüler teknolojik gelişmesi sanal gerçeklik heyecanını yaşatmak istemelerini normal karşılamak gerekiyor.

OKU ►  Staedtler ve Samsung'tan kurşun kaleme benzeyen S-Pen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here