Samsung’a rüşvet şoku!

Samsung yöneticisi Lea Jae-yong, rüşvet vermek suçuyla tutuklandı

Otoriteler $37 milyon değerinde rüşvet verildiğini açıkladı

Kore yerel saatine göre cuma sabahı düzenlenen operasyonda Samsung Başkan Yardımcısı Lea Jae-yong, rüşvet vermek, yalan beyanda bulunmak ve yolsuzluk suçlarıyla tutuklandı. Tutuklama kararının Seul Bölge Mahkemesi tarafından verildiği açıklandı.

BBC’nin konuyla ilgili yaptığı habere göre mahkeme, “şunun anlaşılması lazım ki elimize geçen yeni delillerin ışığında Lee Jae-Yong’un tutuklanması kaçınılmaz oldu” şeklinde açıklama yaptı.

Lee, her ne kadar yardımcı pozisyonunda gözükse de 2014’de asıl başkan olan babası rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldığından beri başkan görevini Samsung’un en üst rütbeli yöneticilerinden.

Otoritelerin yaptığı açıklamaya göre Jay Y. Lee, geçen sene gün yüzüne çıkan ve içerisinde Güney Kore Başkanı Park Geun-hye’nın da bulunduğu yolsuzluk hadisesinin de içerisinde yer almış.

Savcılığın yaptığı açıklamaya göre Samsung toplamda $37 milyon değerinde rüşveti, Güney Kore Başkanı’nın danışmanı ve arkadaşı, Choi Soon-sil’e bağlı şirketlere vermiş. Soon-sil, geçen seneki yolsuzluk olaylarında başı çeken isimdi ve Kasım ayından beri göz altında tutuluyor. İddia edilen rüşvetin ödenme sebebi olarak iki Samsung kuruluşunun birleştirilebilmesi gösterildi.

OKU ►  Samsung Galaxy Tab S3, S-Pen aksesuarıyla birlikte çıkacak

Lee, ilk tutuklanan Samsung yöneticisi olmakla birlikte uzmanlar devamının gelebileceği konusunda uyardı.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox