Samsung Chromebook Pro yakında çıkıyor

Samsung Chromebook Pro, Chromebook’ların kurumsal alandaki geleceğine yönelik bir aşama olarak beliriyor

Google’ın tarayıcı-tabanlı Chromebook’ları son birkaç yıldır okullara ve ofislere yavaşça sızıyor. Bununla birlikte yeni Samsung Chromebook Pro, cihazları profesyoneller için daha faydalı kılmayı hedefliyor. Samsung Chromebook Plus’ın CES 2017’deki sunumundan sonra ilan edilen bu cihazın bahar civarında piyasaya çıkması bekleniyor.

Konu hakkında bilgisi olmayanlar için söyleyelim; Chromebook Pro, Lenovo Yoga’da mevcut olan laptop-tablet karması bir tasarıma sahip. Bu tasarım bir çok Windows makineyi popüler yapmıştı. Aynı zamanda profesyoneller arasında popülerliğini kanıtlayan dokunmatik ekran ve kopya kalemini de bünyesinde barındırıyor.

Teknik özellik babından olmak üzere Chromebook Pro’nun Intel Core m3 işlemci üzerinde çalıştığını ve 32 GB dahili hafıza, 2 USB-C girişi ve 4 GB RAM’e sahip olduğunu söyleyebiliriz. Satış fiyatı 549$ civarında olacaktır.

Bu ve bunu takip edecek Chromebook modellerinin satış yapacak en büyük özelliklerinden biri, Google Play Store üzerinden indirilebilecek olan Android uygulama desteği.

OKU ►  Twitter, “Sahte Haber” raporlama özelliği ile uğraşıyor

Chromebook Pro’nun tasarımı tasarrufa yönelik gibi görünmekle birlikte profesyonelliğini yitirmiyor. Bir toplantı salonunda göze çarpmaması olası değil. Ek olarak CNET’in yaptığı bir testte batarya ömrünün 9 saat olduğu görüldü.

OKU ►  Neden gördüğümüz rüyaların bir kısmını hatırlarız?

Bütün bu özellikler orta seviyede fiyata sahip bir Chromebook yapmak için bir araya getirilmiş. Fakat gerçek bir Chromebook gibi görünmüyor. Yine de bilindik işletim sistemi ve makinelere alışık bazı profesyonellerin beğenisini kazanabilir. CNET’ten Dan Ackerman bu makineyi “Chromebook’a şüpheci yaklaşanlar için Chromebook” olarak adlandırıyor.

Eğitim profesyonellerini ve iş dünyası kullanıcılarını hedeflemek her zaman için Google’ın Chromebook satış stratejisi olmuştur. Samsung Chromebook Pro, Orijinal Cihaz Üreticilerinin gelecekte bu kitle için üretilen cihazlara karşı gösterecekleri yaklaşımı temsil ediyor. Acer ve Asus yakın zamanda yeni Chromebook cihazlarını tanıtmışlardı. Bu cihazlarda da kopya kalemi ve laptop-tablet kullanımı mevcuttu. Dolayısı ile diğer ürün sağlayıcılarının da gelecekte benzeri seçenekleri sunacaklarını bekleyebiliriz.

Bu arada Mayıs 2016 tarihinde Chromebook satışlarının Mac satışlarının önüne geçtiğini belirtmekte fayda var. Bu gelişmeyi Google’ın G Suite geliştirimleri ve iş dünyasındaki popülaritesi ile bir araya getirirsek, Chromebook’ların artan biçimde kullanışlı bir iş aracı olarak görülmeye başlanacağının bir işareti olabileceği sonucunu çıkarabiliriz.

OKU ►  Spotify artık navigasyon uygulaması ‘Waze’ ile entegre çalışabilecek

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox