Sanal gerçeklik ve korkunun en güzel meyvesi; Resident Evil 7

Date:

Resident Evil 7 pazardaki en korkunç “VR” oyunu

Dünyanın en büyük oyun fuarı E3’de geçen sene tanıtılan Residen Evil 7’yi ilk bakışta tanıyamamıştım. Canlı olarak takip ettiğim E3 yayınında sunulan tanıtım videosu Resident Evil serisine pek benzemeyen bir gizemlilik içinde başlamıştı. Videoda harap olmuş bir ev ve hamamböceği istila etmiş bir mutfak bizi karşılamıştı. Ama belki de en şaşırtan şey birincil kişi bakış açısına (FPS) sahip bir oynanışı olmasıydı. Zira Resident Evil serisi üçüncü kişi bakış açısına (TPS) sahip bir evren olmakla ünlenmiş bir oyun. Yayında izlediğimiz video sanki Amnesia ya da Outlast’e benzer bir şeydi. Hatta Amnesia’nın devamı mı geliyor diye bir an heyecanlanmıştım. Ama beklediğimden çok daha büyük bir sürprizle karşılaştım.

Tanıtım videosunun bütün sahneleri bitip son saniyesinde gözüken Resident Evil 7 cümlesi beni ufak bir sevinç narasıyla birlikte havaya zıplattı. Çünkü Resident Evil’ın sadece 7. oyunu çıkmıyordu, oyun resmen önceki iki oyununda kaybettiği korku atmosferini geri kazanmıştı. Gençliğimden hatırladığım kadar korkunç bir atmosfer ve oynanışa sahip bir oyun.

Sanal gerçeklik ve korku

O an bilmediğim bir şey vardı. Resident Evil korkuyu bir adım daha öteye taşımıştı. Bunu ise sanal gerçeklik (VR) özelliğini seriye taşıyarak başardı.

Resident Evil 7 baştan sona kadar VR gözlüğüyle oynanabilir bir oyun. Playstation 4 platformuna çıkan oyun, bu sayede kabuslarını gerçeğe çevirebiliyor. Bu yüzden kalp rahatsızlığı yaşayan oyunculara kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sakin bir atmosferle başlayan oyun namı değer Lousiana’daki eve girdiğinizde trajik bir şekilde değişiyor. Buradan sonra gerçek korkuyla tanışıyorsunuz. Bu korkunun adı da Baker ailesi.

Daha az aksiyon daha çok korku

Gözlüğü ilk taktığınızda önce gerçekçi grafikleri fark ediyorsunuz. Ama bu durum derin bir korku hissinin üzerinize düşmesiyle değişiyor. Zira tek düşünebildiğiniz hayatta kalmak. Residen Evil 7, hayatta kalmak ve korku öğelerini birleştirerek aksiyonu denklemin dışında tutuyor.

Rahatsız etmeyen VR deneyimi

Buda belli ki VR için tercih edilmiş bir durum. Çünkü ağır oynanışa sahip oyunlarda bile mide bulantısı ve rahatsızlığa sebep olan VR gözlükleri, hareketli oyunlarda en yakın tuvalette koşmanıza sebep olabiliyor. Ama Resident Evil’ın yapımcısı Capcom dersine iyi çalışmış ki Resident Evil 7’de bu durum yok denecek kadar az. Başlarken belki biraz alışma istese de bir süre sonra beyniniz bu yapay gerçekliğe alışıyor.

Resident Evil 7, yüksek kaliteli görselleri ve gerçek manada korkutan atmosferiyle şu an pazardaki en korkunç oyun olma ünvanına sahip. Ama bu tecrübeyi evinizde oynamanızın bir bedeli var. Doların yükselmesiyle birlikte bu bedelde hayli yüksek. Eğer bir Playstation 4’e sahipseniz, PS VR’a 1500 TL civarına sahip olabilirsiniz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...