Snapchat Spectacles ile çekilen ilk ameliyatı yeniden yaşayın

Date:

Dr. Shafi Ahmed, Snapchat Spectacles ile ameliyatı kaydetti

“Öğretme ve öğrenme bağlamında Spectacles’ın muazzam bir değere sahip” VR ile yaptığı canlı yayınla ameliyatı önünüze getiren İngiliz eğitmen cerrah Dr. Shafi Ahmed benzer bir girişimi bu sefer daha hafif bir formatta gerçekleştirdi.

BBC’ye konuşan Dr Ahmed, Snapchat Spectacles’ı gördükten sonra, kendi sınıfına göre göreceli olarak düşük bütçeli olan bu devrimsel ürünü kullanmanın, insanlara her an her yerde eğitim verebilmek için iyi bir şans olduğuna karar verdiğini söyledi.
“Özellikle de giyilebilir olan, öğretim sürecimde katkıda bulunabilecek bu tür teknolojiler bağlamında sürekli arayış içerisindeyim aslında” diyen Ahmed, Spectacles’ı gördükten sonra New York’taki arkadaşlarından hemen kendisi için bir tane satın almalarını ve yollamalarını istemiş.

Videolar ameliyat süresince canlı olarak Snapchat’te paylaşıldı

Spectacles video başına 10 saniye kayıt alabildiğinden, Dr. Ahmed rutin olarak yaptığı operasyonlardan olan fıtık ameliyatını gerçekleştirirken, her kayıt bitiminde süreklilik arz etmesi bakımından, yayının devam ettirilebilmesi için yardımcı bir hekim de hazır olarak bekledi. Dr. Ahmed 200 kişilik tıp öğrencilerinden oluşan izleyicilerine tüm bir operasyonu yayınlamak yerine, prosedürü göstermeye yönelik hangi anları göndereceğini kendisinin dikkatlice planladığını ve seçtiğini söylüyor.

Gelecek nesiller tarafından 21. Yüzyılın tıbbına ait bir sanat eseri olarak incelenebilmesi için çekilen videolar Youtube’ta da arşivlendi:

Dr Ahmed ameliyat odasında bu tür yeni teknolojilere hiç de yabancı değil aslında. VR ve Snapchat tecrübelerinden ziyade daha önce de Google Glass ile gerçekleştirdiği operasyonlarla da manşetlerdeydi.

Renkli camlara sahip gözlüklerle ameliyat yapmak kendisi için bir ilk değil. Bununla ilgili olarak da, Dr. Ahmed, siyah gözlük camının kendisini pek zorlamadığını ve ameliyatın da kolay yüzeysel bir ameliyat olduğunu söyledikten sonra, aslında bir sonraki ameliyatta kullanmak üzere renksiz cam almayı düşündüğünü de ekledi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...