Uzay ve insan vücudu üzerindeki etkileri

Mutant solucan

ISS’in güvertesinde her çeşit deney yapılıyor ama bu biraz farklı. Zira bugün Regeneration dergisinde yayınlanan bir makaleye göre kafası kesilen solucan iki kafa çıkardı.

Planaryan yassı solucanlar sıra dışı rejeneratif (yeniden büyüyen) özellikleriyle bilinirler. Merkezi sinir sistemi gibi kompleks organları küçük vücut parçalarından tekrar büyütebilirler. Uzay yolculuğunun bu üretken becerileri nasıl etkileyeceğini göstermeye dönük olarak yapılan bir çalışmada bilim adamları ISS’e bir grup solucan gönderdiler. Solucanların yarısının baş ve kuyruk gibi organları kesilmiş, diğer yarısına ise dokunulmamıştı.

ISS’te beş hafta kalan solucanlar, daha sonra dünyada 20 ay boyunca gözlemlendiler. Bu süre sonunda çok garip bir şey fark ettiler: Organları kesilen 15 solucandan bir tanesinin iki kafası büyümüştü. Her ne kadar bu durum bütünüyle dünyaya ait solucanlarda gerçekleşmiş olsa da, oldukça sıra dışı bir durum. Özel araştırma ekibi solucanlarla yaptıkları 18 yıllık çalışma hayatlarında böyle bir olaya rastlamamışlardı.

OKU ►  Oculus , ‘Dear Angelica’ ile VR ortamına layık bir hikaye buluyor

Ekip solucanın organlarını yeniden kesti ve bu sefer kesilen yerden yeni bir çift baş daha büyüdü. Bu olay bilim adamlarını uzay yolculuğunun solucanın yeniden büyütme becerileri üzerinde köklü değişikliklere neden olduğuna dair hipotez kurmaya sevk etti.

OKU ►  Anneler dikkat! Telefonla oynayan bebekler daha az uyuyor

Bu çalışmanın insanlar için ne gibi etkileri olduğu konusu henüz net değil  fakat uzay yolculuğunun bedenimiz üzerinde kalıcı etkiler oluşturduğu teorisini destekliyor. Bu solucanlar uzay yolculuğunun riskleriyle ilgili daha geniş çaplı çalışmalar yapılmasına yardımcı olacak fakat daha da önemlisi bilim adamlarının solucanların rejeneratif özelliklerinin insanlara nasıl uyarlanabileceğini keşfetmelerine yardımcı olabilir. Nihayetinde uzay yolculuklarında organları yeniden büyütebilmek oldukça faydalı olurdu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox