sosyal zekaya sahip robotlar

Sosyal etkileşimli robotlar

Bilim adamları yalnızlığı gidermeye yardımcı olacak sosyal zekaya sahip robotlar sergilediler

Pepper adlı bir robot kucaklayabiliyor, dans edebiliyor ve insanlarla karşılıklı el çarpıştırabiliyor. Bu robot, alışveriş merkezlerinde yardımcı olmak için bir müşteri hizmetleri robotu olarak tasarlandı. Müşterileri selamlayacak olan robot, gidecekleri yerler için onlara eşlik edecek.

Pepper’ın geliştiricileri olan Edinburgh Heriot-Watt Üniversitesi’ndeki bilim adamları robotun gelecekte yaşlı bireylerle sosyal etkileşimi destekleme amacıyla hastanelerde hizmet verebileceklerine inanıyorlar. Böylece yaşlı insanlara oyun oynamayı teşvik edecek ve onlara ilaçlarını almaları konusunda hatırlatmalarda bulunacak.

Robot, Edinburgh ‘Avrupa Robotik Forumu 2017’de gösterimde bulunuyor. Avrupa Birliği’nden 800 civarında robot yeni nesil robotların gösterimi için bir araya getirildiler.

Edinburgh Robotics Merkezi direktörü Profesör David Lane Sky News’e “Robotlar üretimde, tehlikeli ortamlarda ve sağlık alanlarında bizlere yardımcı oluyorlar. Robotların insanlara yardımcı olarak çalışacakları yığınlarca uygulamalar olacak” dedi.

Bu tip diğer bir robot olan ‘lcub’ görebiliyor, işitebiliyor ve öğrenebiliyor. Kol, el ve baş hareketlerini kontrol eden 53 motoru var.

OKU ►  Ayaklarla kontrol edilen robotik kollar

Bu robot insanlarla duygusal olarak etkileşmeyi sağlama maksadıyla insansı özellikleri öğrenmek üzere tasarımlanmış. Robotun yapımcıları bir gün otizm ya da bunama hastalığı olan insanlara yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Robotun geliştirimcisi Dr Katrin Lohan Sky News’e şöyle dedi ; “Robot, var olduğu sürece değişikliklere uğrar. Alet, yetenekleri noktasında özgün bir cihazdır. Hareket edebilir, konuşabilir ve oldukça insanımsı bir yapıya sahiptir.

Doğal bir etkileşim arayüzü oluşturmaya çalışıyoruz. Robotlar dışarıda bizlerle birlikteyken bir bilgisayar arkasında oturup, onları programlamak istemeyiz. Bilakis bizleri anlamalarını bekleriz. Söylediklerimizi anlamalarını ve sadece direktiflerimize uymalarını isteriz. Ve hatta çocuklarımızı eğittiğimiz gibi onları da eğitmek isteriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here