SpaceX Ay’a insan gönderiyor

Date:

SpaceX 2018 yılında Ay’a iki özel yolcu gönderecek

İnsanoğlu Ay ziyaretleri yapmayalı uzun zaman oldu. Elon Musk ise bu hasreti önümüzdeki sene giderecek gibi gözüküyor. Ancak bu sefer yolculuğu yapacak kişilerin astronot değil de sıradan iki insan olması, durumu daha da ilgi çekici hale getiriyor. Şirket, SpaceX’e başvuru yapmış iki özel vatandaşın 2018’de Ay’a gideceğini açıkladı. Ciddi bir miktar depozito yatırmış olan bu potansiyel uzay yolcuları, şirketin tahminlerine göre bu sene içerisinde sağlık ve kondisyon testlerine girerek eğitime tabi tutulacaklar. Yolcuların tam olarak ne kadar ödeme yapacakları ve kim oldukları henüz belli değil. Ancak başka yolcu ekiplerinin de benzer seyahatlerle ilgilendiği söylenilmekte. Bu ilk yolculuk başarılı olursa, muhtemelen yakın zamanda Ay’a bir dizi seyahat haberini alabiliriz.

SpaceX bu yolculukta Ay’a iniş yapılmayacağına dikkat çekiyor. Yine de insanoğlu 45 yıldan sonra ilk defa derin uzay seferine çıkmış olucak. Hatta bu yolculuklarda güneş sistemi içerisinde daha önce kimsenin gitmediği bölgelere kadar gidilebileceği ve ulaşımın çok daha hızlı olacağı söyleniyor. CNBC bu gezinin yaklaşık bir hafta kadar süreceğini bildirdi. SpaceX CEO’su Elon Musk, planlanan güzergahın Ay’ın yüzeyini yalayıp biraz daha ilerledikten sonra tekrar Dünya’ya dönüş yapmak olduğunu belirtti.

SpaceX yaptığı açıklamada NASA’ya teşekkürlerini sunarak geldikleri noktayı NASA’nın yardımlarına borçlu olduklarını vurguladı. Elon Musk, Twitter’daki kişisel hesabından haberi “Beni Ay’a uçur…Peki” şeklinde duyurdu.

Gezide, SpaceX’in tamamen insanlı görevler için tasarlanmış olduğu söylenilen Dragon 2 kapsülleri kullanılacak. Dragon 2 kapsülü, bu yılın sonlarına doğru Uluslararası Uzay İstasyonu’na insansız olarak ikmal kargosu taşıyacak. Ek olarak 2018 yılının ikinci çeyreği gibi de bu kapsülle insanlı bir görev yapılacak. Bu görevler SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) karşı NASA ile yaptığı sözleşmelerin bir parçası. Anlaşmada UUİ’ye karşı üçü insansız biri insanlı olmak üzere her yıl dört adet Dragon 2 görevleri yapmak var.

Kalkışın Apollo görevlerinin yapıldığı Cape Canaveral yakınlarında bulunan Kennedy Uzay Üssü’nün tarihi 39A rampasından gerçekleşeceği bildirildi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...