Falcon 9 NASA’nın Raven otonom buluşma modülünü ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) taşıyacak.

En son aralarında yaptıkları 20 yıllık kiralama anlaşmasından sonra ilk defa olarak, SpaceX uçuşunu NASA’nın Launch Complex39A’dan (Fırlatma Tesisi)18 Şubat tarihinde Türkiye saati ile 18:01’de gerçekleştirecek. Ayrıca bu kalkıştan 9 dakika sonra ilk aşama iniş denemesi de yapılacak. Complex39A, NASA’nın uzay programının başından sonuna uzay mekiği fırlatmak için kullandığı tarihi tesisin ta kendisi. 2013 yılında NASA’nın Kennedy Space Center’ı (Kennedy Uzay İstasyonu) özel uzay şirketlerine açmasından sonra, Elon Musk ve Jeff Bezos’un kiralayabilmek adına teklif savaşına girmelerine neden oldu. Bu savaşı kazanan Musk’ın şirketi SpaceX, Falcon 9 ve Falcon ağır roketleri için tesisi hazırlamaya başlamıştı.

18 Şubatta gerçekleşecek SpaceX’in bu fırlatmasındaki görevi ISS’e bir kaç yeni ekipman ve bilimsel deney malzemeleri taşımak. Bunlardan birisi uzayda otonom buluşması için dizayn edilen teknolojileri test edecek modül olan Raven. İçerisinde ISS’i ziyaret eden taşıtları görüntüleyip takip edebilecek 3 farklı sensör bulunduruyor. Raven, uzay araçlarının doğru yönlendirilmesine yardımcı olmak için elde ettiği bu görüntülerden “kesin seyrüsefer (navigasyon) çözümleri” elde ediyor. İstasyondaki kullanım süresi boyunca öğrendikleri sayesinde gelecekte istasyona uğrayacak olan insansız araçların birbirlerine çarpmaları engellenebilecek.

OKU ►  iOS 10.3 güncellemesiyle kaybolan Airpods’unuzu bulabileceksiniz

Canlı yayın 16:30 da NASA TV üzerinden başlayacak. Elon Musk’ın da twitterdan açıkladığı üzere az kalsın SpaceX bu fırlatmayı engelliyordu. İkinci derece roket ateşleyicilerinde “küçük” bir helyum gazı kaçağı meydana geldi. Şirket çalışanları promlemin kaynağını bulduktan ve çalışmalarını yaptıktan sonra geçtiğimiz Cuma günü FAA’den onay geldi. Eğer planlanan fırlatma gerçekleşemez ise, bir sonraki muhtemel fırlatma ertesi gün ayın 19’unda aynı saatlerde gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here