SpaceX Falcon 9’un NASA’nın tarihi fırlatma rampasından kalkışını izleyebilirsiniz

Date:

Falcon 9 NASA’nın Raven otonom buluşma modülünü ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) taşıyacak.

En son aralarında yaptıkları 20 yıllık kiralama anlaşmasından sonra ilk defa olarak, SpaceX uçuşunu NASA’nın Launch Complex39A’dan (Fırlatma Tesisi)18 Şubat tarihinde Türkiye saati ile 18:01’de gerçekleştirecek. Ayrıca bu kalkıştan 9 dakika sonra ilk aşama iniş denemesi de yapılacak. Complex39A, NASA’nın uzay programının başından sonuna uzay mekiği fırlatmak için kullandığı tarihi tesisin ta kendisi. 2013 yılında NASA’nın Kennedy Space Center’ı (Kennedy Uzay İstasyonu) özel uzay şirketlerine açmasından sonra, Elon Musk ve Jeff Bezos’un kiralayabilmek adına teklif savaşına girmelerine neden oldu. Bu savaşı kazanan Musk’ın şirketi SpaceX, Falcon 9 ve Falcon ağır roketleri için tesisi hazırlamaya başlamıştı.

18 Şubatta gerçekleşecek SpaceX’in bu fırlatmasındaki görevi ISS’e bir kaç yeni ekipman ve bilimsel deney malzemeleri taşımak. Bunlardan birisi uzayda otonom buluşması için dizayn edilen teknolojileri test edecek modül olan Raven. İçerisinde ISS’i ziyaret eden taşıtları görüntüleyip takip edebilecek 3 farklı sensör bulunduruyor. Raven, uzay araçlarının doğru yönlendirilmesine yardımcı olmak için elde ettiği bu görüntülerden “kesin seyrüsefer (navigasyon) çözümleri” elde ediyor. İstasyondaki kullanım süresi boyunca öğrendikleri sayesinde gelecekte istasyona uğrayacak olan insansız araçların birbirlerine çarpmaları engellenebilecek.

Canlı yayın 16:30 da NASA TV üzerinden başlayacak. Elon Musk’ın da twitterdan açıkladığı üzere az kalsın SpaceX bu fırlatmayı engelliyordu. İkinci derece roket ateşleyicilerinde “küçük” bir helyum gazı kaçağı meydana geldi. Şirket çalışanları promlemin kaynağını bulduktan ve çalışmalarını yaptıktan sonra geçtiğimiz Cuma günü FAA’den onay geldi. Eğer planlanan fırlatma gerçekleşemez ise, bir sonraki muhtemel fırlatma ertesi gün ayın 19’unda aynı saatlerde gerçekleştirilecek.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...