Robotlar can dostlar için

Genç mucitler Lego’dan yaptıkları robot projelerini sunacaklar

Bilim Kahramanları Derneği’nin İZFAŞ desteğinde gerçekleştirdiği Bilim Kahramanları Buluşuyor FLL (First Lego League)  Turnuvaları’nın İzmir buluşması 18 Şubat’ta yani bugün başlıyor.

18-19 Şubat tarihlerinde Fuar İzmir’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında gerçekleşecek FIRST LEGO League Turnuvaları’na dokuz ilden katılacak gençler “Hayvanlar: Yaşam Ortaklarımız” temasıyla hazırladıkları projelerini sunacak.

  1. Sezon Türkiye Turnuvaları’nda Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Manisa ve Muğla’dan yaklaşık bin 500 genç buluşuyor.

Genç mucitler Lego'dan yaptıkları robot projelerini sunacaklar

Turnuvaya 9-16 yaş arası, 4-10 kişilik takımlar katılacak.

Gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirirken, onların sosyal sorumluluklarının farkında olan, takım çalışması yapabilen, çevresine, doğaya ve topluma duyarlı birer birey olmalarına katkı sağlamayı amaçlayan turnuvaya 72 takım katılıyor. Genç mucitler, proje üretip geliştirirken, tasarlayıp programladıkları robotlarla temaya uygun görevleri de tamamlamaya çalışacak.

Takımların kazan-kazan motivasyonuyla projelerini sunduğu turnuvada, paylaşım ve kutlama ön planda.

Özgün çözümler üretiyorlar

Dünyada seksen ülkede düzenlenen FLL etkinliği; tematik, bilimsel, süreç ve takım çalışması odaklı bir turnuva olarak her yıl daha fazla katılımcı ve gönüllü ile hayata geçiriliyor.

Turnuvalara katılan takımlar, iki, üç ay öncesinden çalışıp; robot tasarlayarak, program yazıyor. Yaptıkları araştırmalarla özgün çözümler üreten, sunumlar yapan gençler, süreç içinde kazan-kazan tavırları içselleştirerek kullanıyor ve yayıyor.

Takımlar önce yerel, sonra başarılarına göre ulusal ve uluslararası turnuvalara katılma fırsatı elde ediyor. Katılımcılar, evrensel sunum metotlarını uygulayarak takım çalışmasıyla kaynakları iyi kullandıkları bir deneyim yaşıyor.

“Bilim Kahramanları Buluşuyor FLL- Hayvanlar: Yaşam Ortaklarımız” etkinliğine katılan 72 takımdan 12 takım seçilerek 4-5 Mart 2017 tarihlerinde Fuar İzmir’de düzenlenecek ulusal turnuvaya katılmaya hak kazanacak.

OKU ►  ‘Neuron’ ile çocuklar Lego gibi robot yapabilecek

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox