İkmal yapması gereken gemi önümüzdeki Perşembe günü bir daha deneyecek

İkmal yapması gereken gemi önümüzdeki Perşembe günü bir daha deneyecek

Gelen haberlere göre SpaceX’in Dragon ikmal gemisi bir GPS hatası yüzünden Uluslararası Uzay İstasyonu’yla (ISS) olan randevusunu kaçırdı. Geminin ISS’in ikmal limanından sadece 1,5 km uzaklıkta kaldığı ifade edildi. NASA Dragon gemisinin ve ISS personelinin güvende olduklarını belirtti.

Bununla birlikte ikmal gemisinin ISS’e önümüzdeki (bir hafta sonra) Perşembe günü yeniden bağlanmayı deneyeceği açıklandı.  2012 yılından beri ISS’e ikmal desteği veren SpaceX Uzay Programı ilk kez bir ikmal görevinde başarısız oldu. Tesadüfen Rusya tarafından Kazakistan’dan gönderilen bir roket de Cuma günü ISS’e ikmal görevi yapacak.

SpaceX’in Dragon aracının bu sabah ISS ile bağlantı kurması ve ikmal aktarması bekleniyordu. Bunların içerisinde görevi Dünya’nın ozon tabakasını incelemek olan yeni bir enstrüman da bulunuyordu.

OKU ►  SpaceX yeni uydusunu NASA üssünden başarıyla gönderdi

Görev NASA’nın Kennedy Uzay Üssü’nde bulunan tarihi Launch Complex 39’dan atılan Falcon 9 roketiyle başlamıştı. SpaceX’in önümüzde 2018 yılında buradan insanlı roketleri uzaya göndermesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here