Ford markasının baş mühendisi otonom araç üretmekteki teknik engelleri anlattı

Ford markasının baş mühendisi otonom araç üretmekteki teknik engelleri anlattı

Otomobil üreticisi Ford, 2021 yılına kadar sürücüsüz araba üreteceği sözünün arkasında durmaya devam ediyor. Ama karşısında birçok teknik engelin bulunduğunu da kabul ediyor.

Otonom araba programının baş mühendisi Chris Brewer, kendilerini, güvenli bir şekilde yollarda ilerleyebilecek sürücüsüz araç üretirken bekleyen zorluklarla ilgili açıklama yaptı. Brewer bunların başında bir otonom arabanın gene araba parçalarından oluşmasının gerekliliğinden bahsetti. Buna örnek olarak bir direksiyon sisteminin bulunması zorunluğunu verdi. Eğer otonom sistemin kontrol ettiği otomatik direksiyon sisteminde bir hata olursa basit bir mekanik direksiyon sisteminin bulunmasının sürücü ve yolcu güvenliği için zorunlu olduğunun altını çizdi.

Sonuçta otomatik direksiyon sisteminin tamamen arızalandığı ve çalışmaz hale geldiği anda sürücünün duruma müdahale edecek bir sisteme sahip olması bir gereklilik. Bu gibi bir durumda sürücü ufak bir müdahaleyle en kötü ihtimallerden kolaylıkla kurtulabilir. Buda tamamen saklı ve kontrolü yazılımla sağlanan bir direksiyon sisteminde bile araca mekanik bir sistem eklemenin önemini gösteriyor.

OKU ►  Yağmurlu bir gece bu sürücüsüz otomobil için sorun değil

Brewer, bir diğer teknik engelin ise böyle bir sistemde kullanılacak cihazların henüz otomotiv standartlarında olmaması olduğunu ifade etti. Bu sebeple otonom araçlarda kullanılacak sistemlerin çok sıkı testlerden geçmesi gerektiğinin ve otomotiv standartlarına getirilmesinin öneminden bahsetti. Sonuç olarak yüksek hızlarda hareket eden bir cismin içerisine eklenecek parçaların ve cihazların böyle bir çevreye karşı dayanıklı ve uyumlu olması gerekli.

Brewer, arabaların iPhone’lar gibi çoğunlukla ceplerde gezmediğini ve koruyucu kapaklara sahip olmadığını hatırlattı ve hareket halindeyken farklı, açık alanda park halindeyken farklı etkenlerden etkilendiğini belirtti.

Belki bu örnekler otonom araçları düşündüğümüzde ilk akla gelen problemler değil. Genelde ilk aklımıza arabamızı kullanacak yapay zeka geliyor ama bu etkenlerde en AI kadar önemli.

Ford markası şimdilik kendinden emin gibi gözüküyor. Bakalım 2021 yılında Ford’un ilk otonom aracını kullanabilecek miyiz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here