Symantec, artık kaynak kodlarını Rusya ile paylaşmayacağını açıkladı

Symantec, Rusya’ya kaynak kodu erişimi talebini reddetti

Endişesi, Rusya’nın potansiyel olarak güvenlik açıklarını bulabileceği.

Reuters’e göre, güvenlik firması Symantec, artık Rus makamlarına kaynak kodunu denetlemesine izin vermeyecek. Kristen Batcch, “Bu, ürünlerimizin güvenliği için risk oluşturuyor” dedi. Endişe, sözde bağımsız Federal Güvenlik Hizmetinin (FSB) kaynak kodunu incelemesine izin vererek, Rusya’ya potansiyel yazılım güvenlik açıkları ve istismarlarını içten görüntüleyebileceğidir.

Diğer şirketler, ülkenin 18,4 miilyar dolarlık IT sektöründen yararlanabilmeleri için bu tür şeylere izin veriyor. Reuters’in kaynaklarından hiçbiri, uygulamanın sonucunda ortaya çıkan güvenlik ihlallerinin açık bir örneğini sunamazken, güçlü bir rahatsızlık hissi vardı. Eski bir Ticaret Bölümü yetkilisi, “Bu, bizim gerçek endişemiz olan bir şeydir” dedi.

Symantec, Rusya’ya kaynak kodu erişimi talebini reddetti

OKU ►  Las Vegas siber güvenliği sağlamak için 'Yapay Zeka' kullanıyor

ABD, FSB’yi daha önce 2014 yılındaki büyük Yahoo e-posta saldırısı ve 2016 Cumhurbaşkanlığı kampanyasında Hillary Clinton’I hedef alan siber saldırılardan dolayı suçladı. Bununla birlikte, bu tür isteklerde bulunan tek ülke Rusya değil. Örneğin; Çin, geçtiğimiz günlerde, onayladığı Microsoft’un ülkenin hükümeti için hazırladığı Windows 10 sürümünü incelemek için 2 yıl gibi bir zaman harcadı. IBM, Cisco, Hewlett Packard Enterprise ve McAfee, Rusya’ya kendi kaynak kodlarına erişebilmesine şimdiye kadar izin vermiştir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox