küre biçimli tabla

Taşların etkinliği değişiyor

Manyetik satranç tahtalarını ilk kez görüyor değiliz fakat belki de bu, oyuna getirilen en kapsamlı yeniliklerden biri: küre biçimli tabla.

Ben Myers adlı tasarım öğrencisi bu özgün tablayı babası ile birlikte yapmış. Yaptığı işlemi Instructables’a gönderen Myers, tablayı ceviz ağacı, yumuşak akçaağaç ve Jatoba tahtasından yaptığını, standart ölçülere uyumlu olarak ölçümlerini yapıp oluşturduğunu, ve sekizgen halkaların üzerine tutkalladığını belirtiyor. Her bir karede yerleşik mıknatıs bulunuyor ve Myers her bir köşeyi birbirine yapıştırdıktan sonra tablaya küre şekli vermek için torna kullanıyor.

Mıknatıslar oyuncuların taşlarını küre üzerinde, üstelik baş aşağı çevrilebilecek şekilde hareket ettirmelerini sağlıyorlar. Myers ‘Make Magazine’a verdiği demeçte oyunun küresel biçimli tahta ile bu denli değişmesine çok şaşırdığını söyledi. Küresel bir tahtada dikey köşeler olmadığı için kalelerin daha güçlü olacaklarını düşünen Myers, kenarları olmayan bir tabla üzerinde fillerin son derece ölümcül hale geldiklerini görerek yanıldığını anlamış.

Aynı zamanda eğimli yüzey oyuncuların tüm taşları aynı anda görmelerine engel olduğu için oyuna daha zorlu bir özellik de kazandırılmış oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here