Satranç oyununa farklı bir yaklaşım

Date:

Taşların etkinliği değişiyor

Manyetik satranç tahtalarını ilk kez görüyor değiliz fakat belki de bu, oyuna getirilen en kapsamlı yeniliklerden biri: küre biçimli tabla.

Ben Myers adlı tasarım öğrencisi bu özgün tablayı babası ile birlikte yapmış. Yaptığı işlemi Instructables’a gönderen Myers, tablayı ceviz ağacı, yumuşak akçaağaç ve Jatoba tahtasından yaptığını, standart ölçülere uyumlu olarak ölçümlerini yapıp oluşturduğunu, ve sekizgen halkaların üzerine tutkalladığını belirtiyor. Her bir karede yerleşik mıknatıs bulunuyor ve Myers her bir köşeyi birbirine yapıştırdıktan sonra tablaya küre şekli vermek için torna kullanıyor.

Mıknatıslar oyuncuların taşlarını küre üzerinde, üstelik baş aşağı çevrilebilecek şekilde hareket ettirmelerini sağlıyorlar. Myers ‘Make Magazine’a verdiği demeçte oyunun küresel biçimli tahta ile bu denli değişmesine çok şaşırdığını söyledi. Küresel bir tahtada dikey köşeler olmadığı için kalelerin daha güçlü olacaklarını düşünen Myers, kenarları olmayan bir tabla üzerinde fillerin son derece ölümcül hale geldiklerini görerek yanıldığını anlamış.

Aynı zamanda eğimli yüzey oyuncuların tüm taşları aynı anda görmelerine engel olduğu için oyuna daha zorlu bir özellik de kazandırılmış oluyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...