TAI TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Şirket Profili

tai_logoTürk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte;  F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerimize teslim etmek üzere TUSAŞ tarafından 1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kurulmuştur.25 yıllık süreç tamamlanmadan, 2005 yılında TAI’nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiş, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumuna gelmiştir.

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, proje konularına bağlı olarak;

• Yapısal Grubu,

• Uçak Grubu,

• Helikopter Grubu,

OKU ►  GÖKTÜRK-2 Türkiye'nin İlk Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu

• İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri Grubu,

• Uzay Sistemleri Grubu

olmak üzere altı stratejik iş merkezi bünyesinde örgütlenmiştir. Ayrıca, TUSAŞ tarafından tasarlanan/üretilen tüm ürünlerle ilgili olarak entegre lojistik destek hizmeti sağlanmaktadır.

OKU ►  Türkiye DAEŞ ve PYD’ye karşı mücadele için İHA alımı yapıyor

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Başkanı Nejat BİLGİN
Yönetim Kurulu Başkan V. Celal Sami TÜFEKÇİ
Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet KILIÇLAR
Yönetim Kurulu Üyesi Semih BİRDOĞAN
Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza KUĞU
Yönetim Kurulu Üyesi Fuat OKTAY
Yönetim Kurulu Üyesi Temel KOTİL

 

Tesisleri

Üretim Tesisleri

Akıncı Tesisleri (MERKEZ YERLEŞKE)

TUSAŞ Tesisleri üretim, idari ve destek tesisleri olarak 296,000 metrekare kapalı olmak üzere, toplam 4 milyon metrekarelik bir alanda konuşlanmıştır.

TUSAŞ Tesisleri, üretim tesislerinin yanında yer alan ve 800 konuttan oluşan lojmanları, misafirhanesi, kafeteryası, sağlık merkezi, kreşi, alışveriş merkezi, spor salonu ve piknik alanları ile birlikte 437.000 metrekarenin üzerinde kapalı alandan oluşan büyük bir yerleşkedir.

Yürüttüğü projeler ve yeni yatırımlarıyla ülkemizin yegane havacılık ve uzay merkezi haline gelen TUSAŞ, Akıncı-Ankara’da bulunan yüksek teknoloji ürünü makine ve teçhizatla donatılmış modern üretim tesisleri, parça imalatından hava aracı montajı, gelişmiş laboratuar ve test sistemleri, uçuş testleri ve teslimi, tasarım/geliştirme tesis ve atölyeleri ile son derece geniş bir üretim kabiliyetine ve kapsamlı bir tesis ve çevre altyapısına sahiptir.

OKU ►  BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirket Profili

TUSAŞ-Teknokent Binaları

Şirketimiz, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi-Teknokent’te Mart 2003’de başlayan “Ar-Ge” ve “Yazılım” faaliyetlerine hızla devam etmektedir.ODTÜ Teknokent Savunma Sanayi Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Alt Bölgesi’nde yaklaşık 4000 metrekarelik bir alana kurulu olan TUSAŞ Ar-Ge binaları (Nuri DEMİRAĞ ve Vecihi HÜRKUŞ Binaları) Kasım 2004’de hizmete girmiştir. Her iki binada faaliyetler hâlihazırda yaklaşık 250 kişilik kadroyla yürütülmektedir.

OKU ►  Strateji raporu savunma tedariğinde yerel kaynak öngörüyor

TUSAŞ-Balgat Binası

Balgat’da, Dışişleri Bakanlığının hemen arkasında, Ziya Bey Cd., 3. Sok, No:16 adresindeki bina Ankara irtibat ofisi olarak kullanılmakta olup; Yönetim Kurulu, şirket yönetimi ve çeşitli bölümlerin toplantı ve iş görüşmeleri bu binada yürütülmektedir.

Sosyal Tesisler

TUSAŞ Sosyal Tesisleri, Akıncı’daki üretim tesislerimizin yanında 650.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olup, tesislerimizde;
• Çocuk parkları ve açık spor alanlarına sahip 800 adet lojman,
• 160 Yatak kapasiteli, restoran ve konferans salonuna sahip misafirhane,
• Bünyesinde Tüketim Kooperatifi, PTT ve banka şubesi de olan 17 işyerinin bulunduğu alışveriş merkezi,
• Kondisyon merkezi, sauna ve voleybol/basketbol sahası içeren Kapalı Spor Salonu,
• Açık iki adet tenis kortu ile voleybol, basketbol ve futbol sahaları,
• 80.000 metrekare yeşil alana yayılan; içerisinde piknik alanları, suni gölet, yürüyüş parkuru, aletli açık hava spor alanı ve kafeterya bulunan rekreasyon alanı,
• Hobi amaçlı Tarımsal Uğraşı Bahçeleri,
• Cami,
• Kreş ve Anaokulu,
• İlköğretim okulu,
• Lise,

OKU ►  İsrail Akdenizde Balistik Füze Savunma Testi Yaptı

Yer almaktadır.

Savunma Sanayi ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

OKU ►  Donanma Gemilerinden, dikey kalkış ve iniş yapacak milli İHA'lar geliyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox