Trump ve teknoloji firmaları New York'da biraraya gelecekler

Trump ve teknoloji firmaları New York’da biraraya gelecekler

New York’da bu hafta düzenlenecek olan toplantıda Trump ve teknoloji firmalarının aradaki buzları eritmesi bekleniyor.

Birleşik Devletler yeni başkanı Donald Trump, Oracle CEO’su Safra Catz, Apple CEO’su Tim Cook, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Alphabet CEO’su Larry Page ve Facebook CEO’su Sherly Sandberg’in de aralarında bulunduğu teknoloji devleri ile bu hafta New York’ta bir araya geliyor.

Recode’nin haberine göre, davetiyeler Trump’ın kayınbiraderi Jared Kushner, Personel Müdürü Reince Priebus ve Silikon Vadisi’ni milyarder yatırımcısı Peter Thiel tarafından imzalandı.

Trump ile teknoloji firmaları arasındaki buzlar eriyecek mi?

Başkanlık seçimlerinde açıkca Hillary Clinton’ı destekleyen başlıca teknoloji firmaları ile Trump arasındaki problemler aslında halen devam ediyor.

Bunlardan bazıları göç konusu, dış kaynak kullanma, temiz enerji, internet kısıtlamaları, şifreleme, gözlemlemeler ve Amerika’daki işçi problemlerinin düzeltilmesi.

Örneğin Trump, Apple’ın San Bernardino adlı teröristin kullandığı telefonun bilgilerini Adalet Bakanlığına vermeyi reddetmesini oldukça eleştirdi.

Geçtiğimiz Şubat ayında yine Trump’ın attığı bir tweet: “Apple California’daki radikal islamcı çiftin telefon bilgilerini yetkililerle paylaştığı güne kadar, bütün Apple ürünlerini boykot edin”.

OKU ►  Disney, gerçek bir topu VR'da yakalayabilmeniz için bir sistem geliştirdi

Buna karşılık, Apple ise FBI’ın telefonu kırmasına yardımcı olmak, yeni bir İOS işletim sistemine ihtiyaç doğurur ve piyasada telefonun güvenilirliğini azaltır, bunları göze almayız dedi.

Aynı zamanda Trump, seçim kampanyası sırasında Apple’ın bilgisayarlarını yurtdışında değil, yurtiçinde üretmesini sağlayacağını ve bunun Amerika’da iş fırsatlarının artmasına yardımcı olacağını söyledi. Apple ise, kendi sitesinde ürünlerin ve yeniliklerin mühendislerden kaynaklara, üreticilerden uygulama yazılımcılarına kadar 2 milyon Amerikalıya iş imkanı sağladıklarını söyledi.

Trump geçtiğimiz Kasım ayında, IBM şirketini de 500 işçisini Hindistan’a göndermekle suçladı. IBM ise bu suçlamanın doğru olmadığını söyledi.

ABD seçilmiş başkanı Trump, internet kısıtlaması konusunda Federal İletişim Komisyonun’da bulunan adamlarını görevlendirdi. Amacı ise kuralları tersine çevirip, internet sağlayıcılarının yasakladığı veya ödeme isteyerek öncelik tanıdığı internet trafiğini engellemek.

Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan bu önemli toplantı, teknoloji devleri ve göreve başlamaya hazır olan başkan arasında, ilişkilerin düzelmesi için bir fırsat denebilir. Ancak Trump bu toplantıyı, yalnızca kendi isteklerini aşılama fırsatı olarak da görebilir. Carrier firmasında yaptığı gibi, Apple ve diğerlerine ürünlerini, yerli üretime geçirme sözü verdirtebilir.

OKU ►  Airbus’ın gelecekteki uçan taksisi

Oracle, CEO’su Safra Catz’ın toplantıya katılacağını hemen duyurdu. Ancak Facebook, Apple, Microsoft ve Google açıklama yapmak için çok da aceleci davranmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here