Trump teknoloji devleri ile buluşuyor

Date:

Trump ve teknoloji firmaları New York’da biraraya gelecekler

New York’da bu hafta düzenlenecek olan toplantıda Trump ve teknoloji firmalarının aradaki buzları eritmesi bekleniyor.

Birleşik Devletler yeni başkanı Donald Trump, Oracle CEO’su Safra Catz, Apple CEO’su Tim Cook, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Alphabet CEO’su Larry Page ve Facebook CEO’su Sherly Sandberg’in de aralarında bulunduğu teknoloji devleri ile bu hafta New York’ta bir araya geliyor.

Recode’nin haberine göre, davetiyeler Trump’ın kayınbiraderi Jared Kushner, Personel Müdürü Reince Priebus ve Silikon Vadisi’ni milyarder yatırımcısı Peter Thiel tarafından imzalandı.

Trump ile teknoloji firmaları arasındaki buzlar eriyecek mi?

Başkanlık seçimlerinde açıkca Hillary Clinton’ı destekleyen başlıca teknoloji firmaları ile Trump arasındaki problemler aslında halen devam ediyor.

Bunlardan bazıları göç konusu, dış kaynak kullanma, temiz enerji, internet kısıtlamaları, şifreleme, gözlemlemeler ve Amerika’daki işçi problemlerinin düzeltilmesi.

Örneğin Trump, Apple’ın San Bernardino adlı teröristin kullandığı telefonun bilgilerini Adalet Bakanlığına vermeyi reddetmesini oldukça eleştirdi.

Geçtiğimiz Şubat ayında yine Trump’ın attığı bir tweet: “Apple California’daki radikal islamcı çiftin telefon bilgilerini yetkililerle paylaştığı güne kadar, bütün Apple ürünlerini boykot edin”.

Buna karşılık, Apple ise FBI’ın telefonu kırmasına yardımcı olmak, yeni bir İOS işletim sistemine ihtiyaç doğurur ve piyasada telefonun güvenilirliğini azaltır, bunları göze almayız dedi.

Aynı zamanda Trump, seçim kampanyası sırasında Apple’ın bilgisayarlarını yurtdışında değil, yurtiçinde üretmesini sağlayacağını ve bunun Amerika’da iş fırsatlarının artmasına yardımcı olacağını söyledi. Apple ise, kendi sitesinde ürünlerin ve yeniliklerin mühendislerden kaynaklara, üreticilerden uygulama yazılımcılarına kadar 2 milyon Amerikalıya iş imkanı sağladıklarını söyledi.

Trump geçtiğimiz Kasım ayında, IBM şirketini de 500 işçisini Hindistan’a göndermekle suçladı. IBM ise bu suçlamanın doğru olmadığını söyledi.

ABD seçilmiş başkanı Trump, internet kısıtlaması konusunda Federal İletişim Komisyonun’da bulunan adamlarını görevlendirdi. Amacı ise kuralları tersine çevirip, internet sağlayıcılarının yasakladığı veya ödeme isteyerek öncelik tanıdığı internet trafiğini engellemek.

Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan bu önemli toplantı, teknoloji devleri ve göreve başlamaya hazır olan başkan arasında, ilişkilerin düzelmesi için bir fırsat denebilir. Ancak Trump bu toplantıyı, yalnızca kendi isteklerini aşılama fırsatı olarak da görebilir. Carrier firmasında yaptığı gibi, Apple ve diğerlerine ürünlerini, yerli üretime geçirme sözü verdirtebilir.

Oracle, CEO’su Safra Catz’ın toplantıya katılacağını hemen duyurdu. Ancak Facebook, Apple, Microsoft ve Google açıklama yapmak için çok da aceleci davranmadı.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...