Blackmore oto-pilot araçlara 3,5 milyon dolar ayırdı

Farklı olmasının sebebi, genişlik modülü yerine sıklık modülü kullanması

Bozeman, Montana’da kurulan Blackmore Sensör ve Analizleri adlı firma Lidar adı verilen yeni bir sistem üretmek için, bütçesinden 3.5 milyon dolar ayırdı. Bu sistem oto-pilot araçlarda kullanılıyor ve günümüz araç sensörlerinden çok daha fazla ayrıntıya sahip.

Blackmore şirketi, Bridger Photonics adlı bir geliştirici firma ile çalışarak, Lidar sistemini üretti.

Bu sistem, her nano saniyede bir ışık hüzmeleri yayıyor. Bu ışıklar geri yansıdığında ise Lidar aradaki süreyi hesaplayarak nesnenin ne kadar mesafede olduğunu belirliyor.

Bu sistemin yaydığı ışınlar çeşitli renklerde oluyor

Blackmore firmasının ürettiği bu sistemin diğer sensörlerden farklı olmasının temel sebebi, genişlik modülü yerine sıklık modülü kullanması. Yani bu sistemin yaydığı ışınlar çeşitli renklerde oluyor. Bu da nesnenin (insan, araç, bina farketmiyor) sadece uzaklığını değil, aynı zamanda boyutunu ve nasıl hareket ettiğini de hesaplamasına imkan sağlıyor.

OKU ►  TrackR kayıp eşyalarınızın yerini tespit ediyor

Blackmore’un patronu ve kurucu ortağı Randy Reibel bir konuşmasında “Bu ışınlar sayesinde, herhangi bir nesneye sürekli yaklaştığımız için, çok fazla bir çaba sarf etmeden nesne hakkındaki birçok bilgiyi edinebiliyoruz. Oto-pilot araçlar için bu çok önemli, çünkü karşınızdaki insanın normal mi, yavaş mı, yaya geçidinde mi yoksa bisiklet mi sürdüğünü hızlıca algılayabilmeleri lazım.”

OKU ►  Apple, MacOS High Sierra’yı, WWDC 2017 etkinliğinde duyurdu

Reibel ayrıca, ellerindeki sistemi daha da küçük boyutlarda üretmek ve sadece aynaları kullanarak ışık hüzmelerini yönlendirmek için bu bütçeyi ayırdıklarını söyledi.

Next Frontier Capital adlı firma, Blackmore şirketine yüklü bir yatırım yaptı. Şirketin ortaklarından Richard Harjes Blackmore firmasını “teknolojide önder” olarak tanımladı.

Yatırımcı firma, Blackmore’dan bu parayı 2017 yılı içinde sağlam parça üreticileri ile stratejik ilişkiler kurması ve devam eden araştırması için kullanmasını bekliyor.

Çalışan bir sistem mevcut, tek yapılması gereken bunu bir araca bağlamak

Konuyla ilgili Harjes, “Zaten çalışan bir sistemimiz var, şimdi tek yapmamız gereken bunu bir araca bağlamak” dedi.

OKU ►  iOS'de 20 saniyede çocuklarınızı güvende tutun

Next Frontier’in bu yatırımının bir diğer nedeni ise; Blackmore’un piyasaya çok yönlü yaklaşımı oldu. Firma, yaptığı açıklamada “Blackmore şirketi Lidar sistemini sadece araçlarda değil, aynı zamanda güvenlik uygulamalarında da kullanması, onları diğer firmalardan ayıran en önemli özellik” dedi.

Öte yandan şirket, Quanergy ve Velodyne gibi iyi desteklenen Lidar üreticisi firmalar ile de rekabetini sürdürüyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox