Tumblr foto filtreleri ve etiketler getiriyor

Date:

Tumblr, iOS, iMessage ve Android için foto filtreleri ve etiket uygulamaları getiriyor

Yahoo’yu satın alan Tumblr, etkin ifade imkanı sunmak için etiketler ve filtrelerle ilgili olarak iki yeni uygulamayı bugün itibariyle hayata geçiriyor. Gelecekte de aynı doğrultuda gitmeye devam ederse bu uygulamalar firma için bir başka  ana gelir kaynağı olabilecek. Yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilen bu uygulamalarla kullanıcılar, iOS, Android ya da Tumblr’ın iMessage uygulamasının ana ekranında bulunan renk filtrelerini ya da etiketleri kullanarak resimlerini ya da GIF’lerini dekore edebilecekler.

Başlangıç olarak sembol, obje, güneş gözlükleri , çerçeveler ve ‘evet’ ya da ‘OMG’ gibi ifadelerden oluşan metinleri içeren yüzden fazla etiket arasından seçim yapılabilecek. Mobil cihazınızda bir fotoğraf ya da GIF oluşturduğunuz esnada bu etiketlere, ekranın alt bölümüne eklenen yeni ‘yüz ikonu’na basarak erişim sağlayabilirsiniz.

Her ay düzenli etiketler eklenecek

Etiketler paketler içerisinde destelenmiş biçimde değil de, kaydırma yapacağınız tekil bir kaynak içerisinde düzenlenmiş olarak bulunuyor. Sürümdeki mevcut kısıtlı sayının yanında bu pek de sorun değil. Bununla birlikte Tumblr her ay yeni geçici ve kısıtlı-süreli etiketleri düzenli olarak ekleyeceğini planladığını söylüyor (kullanıcıların uygulamayı daha sık kontrol etmelerini sağlamaya dönük bir hareket olsa gerek).

Valentine’s Day ve Black History Month için hazırlanmakta olan etiketler Şubat ayında sunulacak.

Kütüphane büyümeye devam ettikçe bir noktadan sonra firma, bu etiketlerin nasıl düzenleneceğini yeniden düşünmek durumunda kalabilir.

Bu arada Tumblr’ın fotoğraf-filtreleme seçeneği de benzer şekilde çalışıyor

Neler yapabileceğiz?

Resminizi ya da GIF’inizi filtrelemek için düzenleme ekranınızın altında bulunan büyülü duvar ikonuna dokunun. Fakat günümüzde instagram gibi bir çok resim-paylaşım uygulamasında bulunan filtrelerde olmadığı gibi Tumblr filtrelerini bir çoklarından farklı kılmak için oldukça çaba sarf etmiş. Uygulama parlak, koyu renkler için seçenekler sunuyor. Böylece fotoğrafınızı pembe, turuncu, kırmızı, mor ya da yeşil renge dönüştürebilirsiniz. Maksat sırf orijinal resmi zenginleştirmekten çok, daha stilize olmuş, neredeyse pop-art benzeri bir görüntü ortaya çıkarmak.

Bu fotoğraflar ve GIF’ler mobil cihazınızın foto galerisine de kaydedilebilir, dolayısı ile yapımlarınızı Tumblr dışında da paylaşabilirsiniz.

Bir çok sosyal uygulama, Snapchat’in sponsor edilen filtreleri ile yaptığı gibi reklamverenlerin kendi markalarını taşıyan ürünlerini tanıtmalarına imkan verirken, diğer uygulamalar uygulama içi etiket paketlerinin satışını yapıyorlar (Örneğin Line, geçen yaz etiket satışından yıllık 270 milyon dolar kazandığını bildirdi).

Tumblr yeni özelliğin iOS ve Androidler için bugün itibariyle sunulacağını, ve dağıtımın Çarşamba günü itibariyle tamamlanacağını söyledi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...