Çin VPN’lere karşı sıkı önlem alıyor

Date:

Çin web filtrelerinden kurtulmak için kulanılan araçlara karşı sıkı önlem alıyor

Çin, internet sektörünün hükümetin internet sansürü ile 14 ay süren “temizlik” çalışmasını etkisiz kılan servislerin kökünü kurutmak için yaptığı mücadeleyi artırıyor.

Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanlığı sanal özel ağların (VPN’lerin) çalışmasını veyahut kullanıcıların ve işletmelerin engellenen yurtdışı web sitelerine devlet izni olmaksızın erişmesini sağlayan özelleştirilmiş kiralık hatların yasakladığı direktifini verdi.

Bakanlığın Pazar günü yaptığı açıklamada, bakanlık, “düzensiz gelişme” belirtileri gösteren bir endüstri olduğunu ve şuandan itibaren Mart 2018’e kadar yetkililerin düzenlemeleri bulut barındırma ve içerik dağıtımı hizmetleri denetimi ile yerine getireceğini belirtti.

Hükümet, yerli internet kullanımını güçlendirmek istiyor

Yeni emniyet tedbirleri Çin hükümetinin yerli internet üzerinden kullanımını güçlendirmek ve ülkenin 731 milyon internet kullanıcısı tarafından hangi bilgilere erişilebileceğini yakından kontrol etme girişimlerinde atılan en son adımları oluşturuyor.
Başkan Xi Jinping’in yönetimi, hükümetlerin uluslarının siber alanlarının da fiziksel bölgeler gibi istenmeyen unsurlardan kurtarmaya hakkı olan “internet egemenliği” vizyonunu savunuyor.

Sansür web sitelerinin ötesine de taşıyor

Bu ayın başlarında, Çin’in en büyük internet düzenleyicisi yasadışı addedilen veya sosyal istikrar için tehlike oluşturan bilgileri yaygınlaştıran uygulamaları bulduktan sonar, mobil uygulama mağazası tekliflerini düzenlemeye başlayacağını açıkladı. Bu açıklama, Apple’ın bir hükümet talebine karşılık olarak New York Times tarafından Çin’deki uygulama mağazasından uygulamaların kaldırılmasından haftalar sonra geldi.
Hükümetin filtrelerini etkisiz hale getirmek için, Çin’deki çok sayıda yerli ve yabancı şirket, iş yapmak için VPN kullanıyor ve özel vatandaşlar sık sık bu teknolojiyi Google, Facebook ve yurtdışı haber merkezleri gibi yasaklanmış yabancı web sitelerine erişmek için kullanıyor.

Buna karşılık, Çin, VPN’lere erişimi engelledi ve düzenli olarak kanallarını kesintiye uğrattı.

Çin Dijital Bilgi ve Güvenlik Endüstrisi Birliği İdari Müdürü Wu Xiaodong, söz konusu VPN hizmetlerini daha önce Çin düzenleyicilerinin hedeflediğini ancak bu derecede netlik göstermediğini belirtti.

Tüm internet hizmetleri hükümet tarafından lisanslanmalı

Yeni direktife göre, tüm internet servis sağlayıcıları, veri merkezleri ve içerik dağıtım ağları hükümetle lisanslanmalıdır. Ayrıca bu servis sağlayıcılarının, sunucularında gerçekleşen herhangi bir yasadışı faaliyet için “kendi kendine denetim” yapmaları gerekir; bunlar VPN hizmetlerini ihtiyatlı kılanları da içerecektir.
ABD destekli anti-sansür grubu Greatfire.org’un kurucularından biri olan Charlie Smith( takma adı) internet servislerinin SGS’lerin VPN’leri tamamen boşaltmaya yönelik emirlerine uyup uymayacağından emin değil.

Üyesi olduğu grubun, Çin’deki internet kullanıcılarının sansürlenmiş içeriklere ulaşmasına yardımcı olan Smith , “Çeklerin çok yüksek olmasının maliyetini düşündükleri takdirde, geri çekilecekler” dedi. “Yetkililer bile VPN’lerin ve diğer sızdırma servislerinin meşruluğa ihtiyaç duyduğunu kabul ediyor. “

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...