Twitter, Periscope canlı yayınlarını ‘Top Trends’e ekliyor

Date:

Canlı yayın için ek bir uygulamaya gerek kalmıyor

Firmanın dün yaptığı açıklamaya göre Twitter’ın yakın zamanda hayata geçen ‘Keşfet’ bölümü şimdi, Periscope’tan gelen canlı yayınları ‘Top Trends (gözde yönelimler)’ sekmesinde gösterime açacak. Bu adımı Twitter’a ait canlı yayın uygulamasının ana platforma aktarılması takip edecek. Böylece canlı yayın yapma amaçlı ayrı bir uygulama bulundurmaya gerek kalmayacak.

2015 yılının başlarında gelecek vaad eden canlı yayın aracının satın almasından sonra Twitter, Periscope’un canlı yayın özelliklerini kendi uygulamasına entegre etme işlemini yavaş götürüyor olmasından ötürü eleştiriye tabi tutuluyordu. Firma, Periscope’un teknolojisinden faydalanarak Twitter içerisinde kendi canlı yayın platformunu oluşturmak yerine, Periscope’u ayrı bir birim olarak işletmeyi denedi. Tıpkı Facebook’un Instagram’a yaptığı muamelede olduğu gibi.

Rekabet iyice kızışıyor

Fakat Instagram’dan farklı olmak üzere Periscope’un üzerine inşa edilecek mevcut bir topluluk bulunmuyordu. Aynı zamanda Facebook ve YouTube gibi teknoloji devlerinin yanında, yarışmaya sonradan dahil olan Meerkat gibi yeni firmaların da olduğu yoğun bir rekabetle karşı karşıya kalınmıştı (Meerkat daha sonra canlı yayın yarışından ayrıldı).

Şurası bir gerçek ki Twitter, son birkaç aydan bu yana Periscope’la ilgili uygulamalarını yörüngeye oturtma gayreti içerisinde. Firma, Aralık ayında Twitter içinden doğrudan canlı yayın yapma özelliğini getirmişti. Böylece Periscope uygulamasını açmaya gerek kalmıyordu. Twitter’da başlatılan yayınlar aynı zamanda Periscope’ta da görüntülenebiliyor ve artık ikinci bir uygulamaya ihtiyaç kalmıyordu.

Tüm bunlara ek olarak Twitter’ın yeni mobil tasarımı da canlı video etkinliğine etkileyici bir vurgu yapmış. Yeni tasarımda ‘Anılar’ bölümü, daha geniş bir ‘Keşfet’ alanı ile değiştirilmiş. Böylece trendlerin, anların, videoların ve daha fazla şeyin aranabilmesi imkanı getirilmiş. Tabii bu canlı yayınlara, Twitter’ın yaptığı bir çok medya anlaşması dahilinde sunduğu NFL ve benzeri spor organizasyonlarının, Dick Clark Productions’ın çeşitli kırmızı halı etkinliklerinin, siyaset ve iş dünyasına ait haber yorumlarına yönelik medya çıktılarının yayınları da dahil olacak.

Uygulama artık Periscope’a da bağlantı yaparak bireysel kullanıcıların da canlı yayın yapmalarına destek sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yayınlar ‘Keşfet’ bölümü içerisindeki ‘Top Trends’ sekmesinde yer alacak. Bu sekmede Twitter’da gündem olan hashtag’ler ve anahtar aramaların görüntülenmesi yapılabilecek. Bu trendlerin birinde canlı yayın yer aldığında, kolayca görülmelerini sağlamak için bu yayınların üzerinde parlak ve kırmızı renkte ‘CANLI’ etiketi olacak.

Videoyu seyrettiğinizde Periscope’ta olduğu gibi içerikle ilgili yorumda bulunabilecek, retweet yapabileceksiniz.

Görünen o ki canlı yayın videosunun olup olmaması trend seçimi üzerinde etki yapmayacak. Bu yazının yazıldığı anlarda trendlerin hiç biri canlı video içermiyordu. Bununla birlikte yeni özelliğin sayesinde son dakika haberi olması durumunda, haberin içeriğine göz atmak daha kolay olacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...