Twitter, “Sahte Haber” raporlama özelliği ile uğraşıyor

Twitter kullanıcılarının sahte ya da zararlı bilgi içeren tweet’leri işaretleyen bir özelliğin prototipi üzerinde çalışıyor.

The Washington Post haberine göre, Twitter yanlış, zararlı ve yanıltıcı yazıların çevrimiçi yayılımı ile mücadele etmek için yeni bir araç üzerinde çalışıyor. Şirket, Twitter kullanıcılarının sahte ya da zararlı bilgi içeren tweet’leri bayrak ekleyip işaretlemeye olanak tanıyan bir özelliği prototip haline getiriyor. Ancak habere göre, bu proje henüz gelişim aşamasında ve asla hayata geçemeyebilir.

Ayrıca Twitter makine öğrenimini kullanarak sahte haberlerin yaygınlaşmasını önlemek için uğraşıyor. Yani spam benzeri kalıplar ve tutarsızlıklar için tweetler taranıyor.

Twitter kullanıcılarının sahte ya da zararlı bilgi içeren tweet’leri işaretleyen bir özelliğin prototipi üzerinde çalışıyor

Twitter daha önce buna benzer bir alanda çalışmalarda bulunmuştu. Şirket, birçok kullanıcı için nihayetinde tatmin edici olmamasına rağmen, taciz ve istismar konularında erişilebilir ve işlevsel bir raporlama sistemi oluşturmak için yıllarca çalıştı.

Facebook, Google ve dijital dünyadaki diğer şirketler sahte haberler ve zararlı içerikler ile uğraşıyor. Örneğin Google, kısa süre önce yanlış sonuçları ve gerçek profil gibi izlenim verilen sahtekarlıkları daha iyi filtrelemek için arama sonuçlarında düzeltmeler yaptı. Facebook, haber algoritmalarının güvenilmez kaynakları yok etme konusundaki hazırlıklarda ön sırada yer aldı. Hatta faydalı bilgiler barındıran bir eğitim portalı hazırladı. Ve tabii ki Facebook’un, Twitter’ın varsayılan prototipine benzeyen bir “sahte haber” raporlama özelliği var.

OKU ►  Facebook Paris’te yeni ofis açacağını duyurdu

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox