Üreticiliğinizi arttıracak en iyi Chrome eklentileri-2

Date:

Okuma ve Araştırma

Web dünyası bol miktarda öğretici ve faydalı içeriklerin bulunduğu bir dünya. Dolayısı ile bu ortamda kaybolma ihtimali oldukça yüksek. Araştırma ve okumaya ayırdığınız zamanı en yüksek seviyeye çıkarabilmek için bu araçları kullanabilirsiniz.

Reading Time : Makale uzunluğunu bir bakışta ölçmenizi sağlar

Reading Time yeni bir sekme açtığınızda içeriğini okumak için gerekli olan zamanı belirten bir pop-up menüsü açar (ekranın üst sol köşesinde).

Online araştırma yaparken hangi makaleden başlamanız gerektiğine karar vermenizi kolaylaştıran bu eklenti, böylece araştırmakta olduğunuz konu başlığını çabucak bulmanıza yardımcı olur.

Reading Time ortalama bir insanın dakikada okuyabileceği sayı olan 228 kelimeyi baz alır. Fakat daha iyi netice alabilmek için Staples tarafından sunulan bu teste katılmak isteyeceksinizdir. Böylece okuma hızınızı bu testte belirleyerek, eklentideki seçenekler bölümüne girebilirsiniz.

Reading Time

Daha sonra okunacak hikayelerinizi Pocket ile kaydedebilirsiniz

Aklınız ilginç bulduğunuz bir makalede takılıp kaldığı halde yazıyı okumak için yeterli zamanınız yoksa, Pocket eklentisini kullanarak daha sonra okumak üzere kaydedebilirsiniz.

Bunu yapmak için araç çubuğunuzdaki ilgili düğmeye tıklayın ya da ctrl/cmd+Shift+S tuş kombinasyonuna basın. İlgili sayfa okuma listenize eklenecektir. Bu sayfaya daha sonra Pocket’ın web ya da mobil uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz.

Boş bir zamanınız olduğunda okuma listenizi açabilir, kaydını yapmış olduğunuz yazıları dikkatinizi dağıtmayacak bir okuma-arayüzünde okumanın tadını çıkarabilirsiniz.

Pocket’ı okunacak materyallerle doldurmaya başladığınızda TimeToRead eklentisini de eklemeniz yararlı olacaktır. Bu eklenti her bir yazının okunma süresinin ne uzunlukta olduğunu belirten bir etiketi sayfaya ekleyecektir.

Pocket

Hızlı okuma için Reedy

Bir yazının içeriğine vakıf olmak istiyorsunuz, fakat zaman sıkıntısı yaşıyorsunuz. Bu noktada Reedy imdadınıza yetişiyor. Eklenti sayfadaki herhangi bir metni seçmenize olanak sağlar. Seçeceğiniz metin yazının tamamı ya da yalnızca bir paragrafı olabilir. Böylece yazıya hızlıca göz atabilirsiniz.

Bilgi yüklemesi günümüzün somut gerçeklerinden biri. Reedy bu sorunu bir  şekilde hafifletmenize yardımcı olacaktır. Şahsen ben uzun e-posta mesajı ve yayın bombardımanına maruz kaldığımda Reedy bunlar için zaman harcamaya değip değmeyeceğini tespit etmem noktasında oldukça yarar sağlıyor. Eğer sıklıkla geniş içerikli yazılarla haşır neşir olmak durumunda iseniz bu eklenti, cephaneliğinizde bulundurmanız gereken müthiş bir araç.

Reedy

Makale özetleme için Highly

Bu uzantı bir makaledeki en iyi bölümlerin altını çizerek özetlemenizi kolaylaştırır. Sayfadaki göze çarpan bölümleri seçip, listenizdekilerle paylaştığınızda onlara yalnızca altını çizmiş olduğunuz bölümler görünecek ve onlar için ne kadarlık bir zaman tasarrufu sağladığınızı belirten bir mesaj gidecektir.

Bununla birlikte Highly, yalnızca paylaşıma dönük bir eklenti değildir. Makale ve yayınlarım için ileride başvurmam gereken yazıların aranmasında kullandığım oldukça faydalı bir araç. Yapmış olduğum bütün vurgulu bölümler, üzerinde arama yapılabilen bir listede kaydoluyor. Aynı zamanda Pocket ve Instapaper hesaplarınıza bağlantı yapabileceğiniz bir seçenek de bulunuyor. Böylece bu uygulamalardaki kayıtlı postalarınızın içeriğinde ihtiyaç duyacağınız vurgulamaları yapabilirsiniz.

Highly

Yer imi işaretleme ve arama

Gerekli online kaynaklarınızı yeniden keşfetmek için Refind

Sayfalarda yer imi işaretlemesi yapabilmek için kullanılan tonlarca araç mevcut. Fakat bunları daha sonra ihtiyacınız olduğunda tekrar bulmak her zaman için kolay değildir. Bu noktada Refind imdadımıza yetişir.

Yer imi işaretlemelerimizi bulut sisteme kaydetme özelliğinin yanında, bu sayfalara Google arama sonuçlarında karşılaştığınızda vurgu yapar. Böylece daha önce denk gelmiş olduğunuz kaynakları çok daha kolay keşfedebilirsiniz.

Refind

PageMonitor : Sayfa üzerindeki değişiklikleri kontrol altında tutan eklenti

Takipçisi olduğunuz blog yazıları üzerindeki sekmeleri koruyabilmemizi sağlayan RSS okuyucuları yararlı araçlardır. Fakat, eğer bir sayfa güncellendiği zaman anlık bildiri almak isterseniz Page Monitor göz atmaya değer.

Bu eklenti herhangi bir sayfadaki değişikliklerin sürekli olarak izlenmesine dönük bir liste hazırlamanıza imkan verir. Eklenti, sayfada herhangi bir değişiklik gerçekleştiğini bildirmek üzere bir zil sesi ile sizlere bildirim gönderecektir.

Ben bir gazeteci olarak Page Monitor’ı teknoloji ile ilgili blogları takip etmek için kullanıyorum. Böylece haberleri seçmek için hızlı davranabiliyorum. Aynı zamanda borsa ve döviz oranlarını, ürün satışlarını da takip edebilirsiniz. Bu eklentinin en kullanışlı yönü, dışarı aktarma özelliğine sahip olmasıdır. Böylelikle takip etmekte olduğum URL’lerin listesini iş arkadaşlarımla paylaşma imkanını bulabiliyorum.

Page Monitor

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...