Twitter: mesaj içeriğini değiştirme özelliği mutlak gerekli

Date:

Dorsey; bir çeşit içerik değişikliği seçeneği sunmak kesinlikle gerekli

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey Twitter kullanıcılarına en çok hangi gelişmeleri görmek istediklerini sordu. Ve tahmin edeceğiniz gibi kullanıcılardan bir yığın cevap aldı (5.700’ün üzerinde). En çok istenen özellik, gönderilen tweetlerin değiştirilebilmesine dönüktü. An itibariyle gönderilen mesajların öncelikle silinmesi, daha sonra yeniden yazılması gerekiyor. Dorsey; bir çeşit içerik değişikliği seçeneği sunmak kesinlikle gerekli. Firma bu konunun üzerinde oldukça duruyor” dedi. Bununla birlikte kendisi, hızlı içerik değişikliği seçeneğinin haricinde sunulacak bir seçeneğin ‘değişiklik günlüğü’ gibi bir gereksinimi beraberinde getireceğini düşünüyor. Buna mukabil bazı kullanıcılar ise herhangi bir mesaj değişikliği seçeneğinin site ile ilgili güven sorunlarını daha da kötüleştireceğini belirtiyor.

Dorsey, Twitter’ın uygulayabileceği iki çeşit mesaj içeriği değişikliği biçiminin olabileceğini belirtti. Bunlardan ilkinin kullanıcıların bunu yapabilmeleri için açabilecekleri bir pencerede (örneğin 5 dakika süreyle açık kalacak olan bir pencere) yazım hatalarını, hatalı bağlantıları ve diğer kullanıcı hatalarını giderebilecekleri bir seçenek. Diğeri ise Facebook’ta olduğu gibi mesaj içeriği değişikliğinin herhangi bir zamanda yapılabilmesini sağlayacak olan seçenek. Bununla birlikte Dorsey, Facebook’ta olduğu gibi Twitter’ın da bu tip bir durumda bir revizyon geçmişi çizelgesini sisteme uygulamak zorunda kalacağını, dolayısı ile değişikliklerin başkalarına kapalı olmaktan uzak kalacağını söyledi.

İçerik değişikliği için küçük bir pencere uygulamasının da yapılabileceği, fakat bu durumda da siteye olan güvenin daha fazla zarar görebileceği belirtiliyor. Örneğin tweetlerin değiştirilmesi suretiyle haber sitelerinin ya da önemli kişilerin sözleri ve ifade etmek istedikleri fark edilmeden değiştirilebilir. Başkanlık seçimini kazanan Trump, bir örnek olarak, siteyi kendi şahsi gazetesi olarak gördüğünü belirten bir tweet atmıştı . Mesela Trump tweetlerini sildiğinde bir çok kullanıcı mesajlardan birinin sessizce değiştirildiğinin farkına varamayabilir.

Kullanıcıların görüşleri

Justyn Howard isimli kullanıcı, “Silme fonksiyonu tek başına yeterli. Olgu sonrası bir içerik değişikliği tehlikeli” şeklinde bir açklama ile Dorsey’e yanıt verdi. 30 saniye ile 5 dakika arasında açık kalacak olan küçük bir içerik değişikliği penceresinin de asıl itibariyle gerekli olmadığını belirten kullanıcı,  atılan bir tweetin silinerek yeni bir tweet gönderilebileceğini sözlerine ekledi.

Diğer ilgi çeken önerilerden biri, halen kullanılmakta olan ‘beğen’ butonu yerine favori tweetleri daha kolay bulmak için ‘yer imleri’ seçeneğinin uygulamaya konulmasına dönüktü. Bir diğer temel  beklenti, güvenliğin geliştirilmesi ve kabalık yapanların bildirilmelerini sağlayan seçeneklerin arttırılması yönünde. Twitter’ın bu konuda çalışma yapması için bir çok kez talepte bulunulmuştu. Bu yöndeki taleplerin bir çoğuna verilen cevaplarda Dorsey, bu konunun firmanın en birincil önceliği olduğunu belirtmişti.

Dorsey, Twitter’ın halen bir çok düşünceyi değerlendirmeye almakta olduğunu ya da geçmişte değerlendirdiğini söyledi. Twitter, mevcut kullanıcılarını memnun etme zorunluluğu ile popüler olanlar için potansiyel olarak tehlike arz eden bir platforma, yeni kullanıcı çekmeye çalışmak zorunluluğu arasında sıkışıp kalmış durumda.

Belki de Dorsey’in asıl maksadı, bütün bu problemleri çözebilecek ve nihayetinde siteyi kara geçirmeye yardımcı olacak (ya da satılır kılmaya) dahiyane bir fikir bulabilmek.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...