Veri hırsızlığının son kurbanı : Profesyonel futbol

18.6 milyon dökümanı içeren 1.9 terabyte’lık bilgi, Alman yayını Der Spiegel’e gönderildi.

Büyük veri sızıntıları, gittikçe sık rastlanan bir durum olmaya başlıyor.

Bugün diğer bir önemli kurban açıklandı : Profesyonel Futbol. Alman yayını Der Spiegel’in yayınladığı bilgilerin ilk bölümünde, bazı Avrupa’lı futbol kulüpleri ve oyuncuları hakkındaki problemlere dair detaylar yer alıyor. ‘Futbol Sızıntıları’ olarak bilinen bir grup 18.6 milyon dökümanı içeren 1.9 terabyte’lık devasa bilginin edinilmesinde rol oynuyor. Bu bilgiler arasında kulüpler ve oyuncular arasındaki gizli anlaşmalar da bulunuyor.

Belgelerin İçeriği

Der Spiegel’in ilk hikayesi Cristiano Ronaldo ve Mesut Özil üzerinde odaklanıyor. Ve görünen o ki bu tür hikayelerden daha çok olduğu. Belgeler, yüksek miktarlarda para kazanmak için bazı vergi kanunlarının avantajlarını kullanan oyuncular üzerine odaklanmakta. Futbolda vergi kaçırma konusu bir sır değil. Örneğin Lionel Messi son zamanlarda vergide sahtecilikten ötürü cezaya çarptırılmıştı. Fakat yayınlanan dökümanlarda bulunan bilgiler gösteriyor ki önümüzdeki günlerde bu tür bilgiler gelmeye devam edecek.

OKU ►  CS: GO lobileri bir Hacker’ın saldırısına uğradı

Büyük veri sızıntıları, gittikçe sık rastlanan bir durum olmaya başlıyor.

Kapsamlı değerlendirmelerin ötesinde bu bilgilerden edinilecek ilk sonuç şudur ki; öyle bir toplumda yaşıyoruz ki el altından yapılacak herhangi bir anlaşmayı saklamak giderek daha zorlaşıyor. Bu örnekte olduğu gibi yüksek miktarda bilgi paylaşımı ve iletimi, her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Bu tür bilgi paylaşımları, 20-30 yıl öncesinden daha kolay bir şekilde anonim bir görüntü altında yapılabiliyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox