Vermont enerji şirketinde Ruslara ait kötü amaçlı yazılım tespit edildi

Rus hackerlar elektrik şebekesine, Vermont kuruluşu üzerinden giriş yaptı

Bir dizüstü bilgisayarda, FBI ve DHS tarafından “Grizzly Steppe” (Rus saldırılarına verilen ad) ile eşleşen kötü amaçlı yazılım imzası bulundu.

Birkaç gün önce FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanı, Amerikan firmalarına ve vatandaşlarına yönelik Rus hackerlar tarafından yapılan bir dizi saldırıları anlatan bir rapor hazırladı.

Obama yönetimi yaptırımları incelerken, hackerlara ait kodlar diğer ajanslar ile paylaşıldı.

Geçtiğimiz cuma günü, Burlington Elektrik Departmanı bilgisayarında bu imza ile eşleşen zararlı yazılımı buldu.

Akıllara soru işareti getiren olay, Rus hackerların Ukrayna enerji şebekelerine saldırmalarına da bakılırsa, ülke çapında alarm verilmesine yol açtı.

Washington Post’un haberine göre Rus hackerlar elektrik şebekesine Vermont kuruluşu üzerinden giriş yaptı ancak firma bunu gösteren net bir delil yok dedi. Şirket ifadesinde, söz konusu bilgisayarın şebeke sistemlerine bağlı olmadığını söyledi.

Vermont Halkla İlişkiler Müdürü Christopher Recchia ise, Burlington Free Press’e şebekenin tehlikede olmadığını belirtti.

OKU ►  Asus ZenFone 3 Zoom 5.000 mAh bataryası ile göz kamaştırıyor

Tam olarak neler olduğu belli olmadığı gibi paylaşılmış bir kod sonucu olma ihtimali de bulunuyor. Aynı zamanda bu yazılımın bilgisayara ne zaman ve nasıl bulaştığı da belli değil.

OKU ►  Adil kullanım kotası kalkıyor

Bu sebeblerden dolayı, bir grup güvenlik uzmanı, twitter üzerinden bu olayı Grizzly Steppe’ye yüklemeden önce daha fazla detay için biraz daha beklenmesini önerdi.

Şimdiye kadar başka hiçbir kurum veya kuruluş benzer bir olay bildirmedi. Eğer yeni gelişmeler olursa bu yazımızı güncelleyeceğiz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox