Vesper 15 milyon doları kaptı

Vesper VM1010, su altında çalışabilen az enerji tüketen mikrofon

Siri ve Alexa gibi dijital yardımcılar daha zeki hale geldikçe, her zaman erişilebilir olmaları ihtiyacı da artıyor.

Günümüz mikrofon teknolojisi, devamlı aktif kalması için çok güç tüketen bir hale geldi. Bunun sonucunda, Amazon Alexa ve Google Home gibi ev yardımcı ürünleri, yeni bir alternatif sınıf olarak ortaya çıkmıştır.

Vesper, VM1010 piezoelektrik MEMS mikrofonlarını kullanarak ortamdaki birçok ses dalgalarından elektrik enerjisi üretmek aracılığıyla mobil cihazların bulunduğu ortama daha duyarlı olmalarını hedefliyor.

Boston merkezli şirket geçtiğimiz gün, Accomplice liderliğinde ve Amazon’un Alexa Fonu, Hyperplane, Miraenano Tech ve diğer açıklanmayan yatırımcıların olduğu 15 milyon $’lık Seri A turunu aldığını duyurdu.

Şirketin teknolojisinin yayılmış sesi tanıma özelliği bir yana, teknolojinin bir diğer net gücü, açık hava sistemlerini daha sağlam ve taşınabilir kılan su ve toz geçirmez piezoelektrik sistemlerde kendini gösteriyor. Bu, Amazon Alexa ekibinin özellikle ilgisini çeken bir özellik.

OKU ►  Daha hızlı internet için altı yeni teknoloji

Steve Rabuchin, Amazon Alexa başkan yardımcısı, yaptığı açıklamada: “Biz her zaman müşterilerimiz için yeni ve keyifli Alexa deneyimlerini mümkün kılabilecek teknolojileri destekliyoruz. Vesper’ın teknolojisinin, kir ve neme karşı dayanıklı mikrofonların taşınabilir elektronikler için önemli bir nitelik olduğu zorlayıcı ortamlarda Alexa’nın yeni kullanım imkanlarını sağlayacak potansiyelini görüyoruz ve yatırımımızla şirket’e destek olduğumuz için heyecanlıyız” dedi.

OKU ►  Ford, yeni nesil oto-pilot aracı hybrid Fusion'ı üretti

Kısmen Michigan Üniversitesi’nden çıkan Vesper teknolojisi, sürekli dinliyor, ama bunu insan sesinin karakteristik frekanslarını taradığı için inanılmaz düşük güç kullanarak yapıyor. Şirketin VM1010 mikrofonu bir ses algıladığı zaman, sistem onun konuşma sesi olup olmadığını belirlemek için uyanıyor (“Ok Google” gibi) ve kelimeyi algıladığı anda dijital asistanın sorgulara cevap verebileceği tam işlevsellik moduna geçiyor. Tüm bu olaylar milisaniyeler içerisinde gerçekleşiyor. Şirket, bu teknolojisiyle mikrofonların bekleme modundaki pil tüketimini %100 oranında azalttığı için övünüyor.

Dijital asistanların mobil cihazlar için bariz uygulamaları bir yana, Vesper, bu özel MEMS mikrofonlarının diğer akıllı cihazlarda ve otomobil pazarında da uygulanması için uğraşıyor.

OKU ►  Apple, Siri, kablosuz şarj ve Smart Dock patenti verdi

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox