VLC Media Player şimdi 360-derece videoları destekliyor

Date:

VLC Media Player şimdi 360-derece videoları destekliyor

Prensip olarak herhangi bir platformda herhangi bir uygulamayı çalıştırmanıza imkan tanıyan VLC, bütünüyle yeni bir ortam desteği eklemek üzere. Firmanın henüz yaptığı teknik öngösterimde uygulamanın masaüstü versiyonunun 360 dereceli video oynatımına imkan sağladığı açıklandı. Böylece insanlar başdöndürücü videolarını bilgisayarlarında izleyebilecekler.

VLC Media Player şimdi 360-derece videoları destekliyor
VLC 360 Derece Video Oynatıcı

Önizleme versiyonu şu an itibariyle Windows ve Mac bilgisayarlarda izlenebilir. Full versiyonu ay sonunda bitirilmesi beklenen VLC 3.0 ile piyasaya çıkacak.

VLC’nin yapımcıları olan VideoLan, sistemini geliştirmek üzere 360-dereceli kamera üreticisi olan Giroptic ile ortak çalışma yapıyorlar. Bu sistem fotoğrafları, manzaraları ve videoları gösterebilecek özelliğe sahip. Kamera kaydınızdaki bakış açınızı Mouse ve klavyenizi kullanarak kontrol edebilirsiniz.

VideoLan’in belirttiğine göre bu özellikler mobil uygulamalarında da yer alacak ve böylece kullanıcıların kliplerini, ivmeölçer-entegreli cihazlarını hareket ettirerek oynatabilmeleri imkanını tanıyacak. Firma aynı zamanda Oculus Rift, Google Daydream ve HTC Vive gibi VR kulaklıkların da 2017 yılında destekleneceğini belirtti. Uygulamanın aynı zamanda kafaya takılan kulaklıkları da içeren 360 derece ses desteğini sağlayacağını belirten firma, bu konuda henüz bir tarih vermedi.
Bu sürümün henüz teknik bir öngösterim olması nedeni ile VLC 360’ı denemek için can atanlar beklentilerini bir süre daha bastırmalılar zira uygulamada bazı açıklar söz konusu olabilir. Öyle bile olsa şurası açık ki VLC desteklediği bütün platformlarda VR deneyimlerini hayata aktarmaya dönük büyük bir atılım yapıyor. Bu adım, firmanın teknolojiye düşkün geniş kitleli hayranları için iyi bir haber olmalı.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...