Yeni özellik sayesinde karşınızdaki kişileri haritadan takip edebileceksiniz

Yeni özellik sayesinde karşınızdaki kişileri haritadan takip edebileceksiniz

Facebook arkadaşlar arası konum paylaşma özelliğinden uzaklaşırken, Facebook’un sahip olduğu WhatsApp uygulaması bu yönde ilerliyor. Şu anda beta aşamasında olan yeni bir özellikle WhatsApp üzerinden arkaşlarınızı gerçek zamanlı olarak takip edebileceksiniz.

Bu özelliğin ismi Live Location Tracking (Canlı Konum Takibi). Yeni özellik WhatsaApp’ın, Android (ver. 1.16.399) ve iOS (ver. 2.17.3.28) sürümlerinde bulunuyor.

Tam konumunuzu gösterecek

Canlı takip özelliği, istenildiği zaman açılabilen bir özellik. Yeni özellikle bir, iki veya beş dakika boyunca konumunuzu canlı olarak paylaşabiliyorsunuz. Özelliği açtığınız süreç boyunca konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişi veya kişileri kendiniz seçeceksiniz ve bu kişiler sizin hareketlerinizi takip edebilecek. Eğer istenirse özelliği sürekli açık tutabileceğiniz bir ayarda bulunuyor.

Yeni özellikle arkadaşlarınızla buluşurken nerede olduklarını bulmak çok daha kolay olacak. Özellikle kalabalık bölgelerde canlı konumla aradığınız kişinin nerede olduğunu bulmak insanı büyük dertten kurtarabilir. Ayrıca aile üyeleri arasında ücretli uygulama kullanmadan kullanılabilecek de bir alternatif.

Backdoor’lara kapalı

Ama canlı takip özelliği mahremiyet konusunda birçok soru işaretini gündeme getirdi. Bu sebeple WhatsApp özelliği sınırlandıracak şekilde tasarlamış. Özellik telefonanuza kapalı şekilde geliyor ve siz istemediğiniz sürece aktive olmuyor. Olduğu zamanda sürelerle sınırlandırılmış. Bu da muhtemelen açık unutmayı engellemek amacıyla yapılmış. Bununla birlikte WhatsApp kullanıcı datalarını korumak için yeni özelliğe sadece güvenlik anahtarlarıyla ulaşılabilen bir sistem eklemiş. Bu sayede uygulama backdoorlara kapatılmış.

OKU ►  Nedir bu Backdoor denilen şey?

Gerçek zamanlı konum paylaşımı özelliği iMassage uygulamasında hali hazırda bulunuyordu. Ama WhatsApp’dan biraz farklı özelliklere sahip. iMassage’da konumunuzu canlı olarak bir saat, gün sonu ya da sınırsız şekilde paylaşabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here