WhatsApp’a Snapchat’in ‘hikaye’ modu geliyor

Date:

Facebook’un satın aldığı mesajlaşma uygulaması Snap Inc.’e rakip olacak

WhatsApp, Snapchat uygulamasıyla popüler olan hikaye paylaşma özelliğini (Snapchat Stories) kendisini klonluyor.

Yeni özellik sayesinde milyarlarca kullanıcısı bulunan uygulamada aynı Snapchat’te olduğu gibi artık WhatsApp üzerinden de video veya fotolarınızı istediğiniz gibi düzenleyerek arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Yenilik iPhone, Android ve Windows telefonlara aynı anda geliyor.

Gene Snapchat’te olduğu gibi WhatsApp’da da uygulamanın kendi kamera özelliği ile çektiğiniz fotoğraflara veya videolara çizimler, metin veya emoji ekleyebileceksiniz. Yeni hikayenizi paylaştıktan sonra “durum” tabı altında gözükecek. Buradan telefonunda kayıtlı olan kişiler 24 saat boyunca hikayenizi görebilecek.

WhatsApp Facebook’a ait olup ta Snapchat’i taklit eden dördüncü uygulama olma özelliğine de sahip. Konuya Instagram, geçen ağustos ayında başlayarak öncülük etmişti. Daha sonra onu Facebook Messenger izledi. En sonunda Facebook’un kendisi de bu tip paylaşımlar yapabilme özelliğini açtı. WhatsApp’a gelen yeni özelliğin bütün ülkelerde kullanılabileceği ifade edildi.

WhatsApp yeni özelliğini kullanıcılarına uygulamanın 8. yıldönümü şerefine hediye etti. Uygulamanın resmi sayfasında yapılan açıklamada, “WhatsApp tam 8 yıl önce (Şubat 24) ilk kez kurulduğunda kullanıcılar arkadaşlarına, kısa durum mesajları göndererek o an ne yaptıklarına dair bilgilerini paylaşabiliyordu. Kullanıcıların bunu aralarında iletişim kurmak için kullandıklarını fark edince WhatsApp’ı bir mesajlaşma uygulaması olarak yeniden dizayn ettik” şeklinde bir yazı paylaştı.

Facebook’un bakış açısından baktığımızda WhatsApp ile kaçan bir fırsatı yeniden yakalamaya çalışıyor gibi gözüküyor. Snapchat’in inanılmaz bir hızla büyüdüğünün farkında olan sosyal medya devi Snap Inc.’le kendi sahasında kapışmak niyetinde.

Ve bu durumun Facebook’un planladığı şekilde gitmesi de muhtemel. Özelliğin eklenmesiyle birlikte hergün 150 milyon Instagram kullanıcısı hikaye özelliğini kullanıyordu.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...