Facebook’un satın aldığı mesajlaşma uygulaması Snap Inc.’e rakip olacak

Facebook’un satın aldığı mesajlaşma uygulaması Snap Inc.’e rakip olacak

WhatsApp, Snapchat uygulamasıyla popüler olan hikaye paylaşma özelliğini (Snapchat Stories) kendisini klonluyor.

Yeni özellik sayesinde milyarlarca kullanıcısı bulunan uygulamada aynı Snapchat’te olduğu gibi artık WhatsApp üzerinden de video veya fotolarınızı istediğiniz gibi düzenleyerek arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Yenilik iPhone, Android ve Windows telefonlara aynı anda geliyor.

Gene Snapchat’te olduğu gibi WhatsApp’da da uygulamanın kendi kamera özelliği ile çektiğiniz fotoğraflara veya videolara çizimler, metin veya emoji ekleyebileceksiniz. Yeni hikayenizi paylaştıktan sonra “durum” tabı altında gözükecek. Buradan telefonunda kayıtlı olan kişiler 24 saat boyunca hikayenizi görebilecek.

WhatsApp Facebook’a ait olup ta Snapchat’i taklit eden dördüncü uygulama olma özelliğine de sahip. Konuya Instagram, geçen ağustos ayında başlayarak öncülük etmişti. Daha sonra onu Facebook Messenger izledi. En sonunda Facebook’un kendisi de bu tip paylaşımlar yapabilme özelliğini açtı. WhatsApp’a gelen yeni özelliğin bütün ülkelerde kullanılabileceği ifade edildi.

WhatsApp yeni özelliğini kullanıcılarına uygulamanın 8. yıldönümü şerefine hediye etti. Uygulamanın resmi sayfasında yapılan açıklamada, “WhatsApp tam 8 yıl önce (Şubat 24) ilk kez kurulduğunda kullanıcılar arkadaşlarına, kısa durum mesajları göndererek o an ne yaptıklarına dair bilgilerini paylaşabiliyordu. Kullanıcıların bunu aralarında iletişim kurmak için kullandıklarını fark edince WhatsApp’ı bir mesajlaşma uygulaması olarak yeniden dizayn ettik” şeklinde bir yazı paylaştı.

OKU ►  WhatsApp’a fotoğrafları daha net gösterecek gece modu özelliği mi geliyor?

Facebook’un bakış açısından baktığımızda WhatsApp ile kaçan bir fırsatı yeniden yakalamaya çalışıyor gibi gözüküyor. Snapchat’in inanılmaz bir hızla büyüdüğünün farkında olan sosyal medya devi Snap Inc.’le kendi sahasında kapışmak niyetinde.

Ve bu durumun Facebook’un planladığı şekilde gitmesi de muhtemel. Özelliğin eklenmesiyle birlikte hergün 150 milyon Instagram kullanıcısı hikaye özelliğini kullanıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here