Google arama sonuçlarından ‘korsan’ içeriği çıkarıyor

Date:

Google ve Microsoft İngiltere hükümetiyle anlaştı

İngiliz hükümetinin hazırladığı düzenleme sayesinde artık arama sonuçlarında korsan sonuçlar görmemiz zorlaşacak.

Google, Microsoft’un arama motoru Bing’le birlikte İngiliz film endüstrisi grubu BPI’ın imzaladığı anlaşmaya göre arama motorlarında film veya dizi gibi içeriklerin korsan versiyonları artık gözükmeyecek. Bu sayede telif hakkı sahiplerinin hakları korunmuş olacak. Bununla birlikte yeni düzene göre telif sahibi kişiler isterlerse buldukları korsan içerikleri kendileri işaretleyebilecek. İşaretlenen içeriklerin gerçekten telif ihlali içerisinde olduğu saptanırsa bu içerikler arama motorlarının sonuçlarından kaldırılacak.

İngiltere’nin eğitim ve bilimden sorumlu bakanı Jo Johnson’ın yeni düzenlemenin başındaki isim olacağı ifade edildi. Yeni düzenlemeyle amaçlananın internet kullanıcılarını korsan içerikler yerine resmi yayın kaynaklarına yönlendirmek olduğunu söyleyen İngiltere kültür bakanı Matt Hancock, “tüketicilerin online resmi kaynaklara kolay ulaşabilmesi bizim sorumluluğumuz altında” dedi. Hancock, “Korsan siteler sanatçıların ve içerik sağlayıcıların hakkı olan kazançtan çalıyor. Endüstri liderlerinin bu sorun için böyle adımlar atığını görmek çok mutlu edici” şeklinde konuştu.

Yeni düzenleme hali hazırda korsan içeriğe karşı alınan çalışmaların üzerine geliyor. Bunun içerisinde internet sağlayıcıların korsan siteleri bloklamasından böyle içeriklere karşı tüketicilere uyarı göndermesine kadar geniş bir önleyici sistem var. Her ne kadar bu çalışmaların belli etkileri olsa da korsan içeriklerin internet üzerinden izlenmesini sağlayan siteler ve özellikle torrent üzerinden yapılan indirmeler hala yaygın şekilde kullanılıyor. Telif sahipleri korsanla olan savaşlarına usanmadan devam etse de karşılarındaki güç onlardan sürekli bir adım önde kalıyor.

BPI, yeni düzenlemenin korsanın sonunu getirecek çözüm olmadığını ifade ederken, özellikle sıradan kullanıcıların korsan içerikten uzaklaşmasında faydalı bir adım olacağını vurguladı.

İngiliz Motion Picture Association (Sinemacılar Derneği) başkanı Steve Mccoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda korsan içeriklerin bulunduğu siteleri arama motorları sayesinde bulmak çok kolay. Bu konuda bizimle çalışan endüstri liderlerine müteşekkiriz” dedi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...