Yakında zihinleri okuyup düşüncelerimizi paylaşabileceğiz

Her birimizin düşünme biçimi deneyimlerimizden ve anılarımızdan etkilenir

Son zamanlarda kaydedilen büyük ilerlemeler sayesinde, insanlarda ilk gerçek beyinden beyine iletişim gelecek yıl başlayabilir.

Erken teşebbüsler genelde bunu hayal ettiğimiz gibi telepatiye benzemez. Beyinlerimiz benzersiz yollarla çalışır ve her birimizin bir kavram hakkında düşünme biçimi deneyimlerimizden ve anılarımızdan etkilenir. Bu, beyin faaliyetinin farklı şekillerine neden olur, ancak nöroşirürji uzmanları bir kişinin kalıplarını öğrenirse, o kişinin beyninde bazı düşünceleri tetikleyebilirler. Teorik olarak, daha sonra bu düşünceleri tetiklemek için başkalarının beyin faaliyetlerini kullanabilirler.

“Bazı düşünce süreçlerini tespit edebilir ve bunları başkalarının kararlarını etkilemek için kullanabilirsiniz”

Şimdiye kadar, araştırmacılar, bir bilgisayarda 20 soru oyunu oynamak için farklı odalarda oturan iki kişiyi bulmayı başardılar. Başkasının beyninde bir elektrik akımı tetikleyen transkraniyal manyetik stimülasyon denilen bir teknikle beyin aktivitesini izleyen EEG kapakları sayesinde katılımcılar “evet” veya “hayır” cevapları ilettiler. Bunu daha da ileri götürmek suretiyle, belirli düşünce süreçlerini saptamak ve bunları kararları da dahil olmak üzere başka bir kişiyi etkilemek için kullanabiliriz.

OKU ►  ABD’li genç girişimci kişiye özel saç şampuanı üretti
OKU ►  Yeni keşifle ilik nakline gerek kalmayacak

Bir başka yaklaşım, birkaç bireyin beyin aktivitesinin tek bir elektronik cihaz üzerinde bir araya getirilmesidir. Bu zaten hayvanlarda yapıldı. Beyin implantları olan üç maymun, birlikte düşünmek, robot kolunu kontrol etmek ve taşımak için işbirliği yapmayı öğrendi.

Brainet’in ilk kullanıcıları büyük olasılıkla felç olmuş kişiler olacaktır. Örnegin, bir robotic takıma brainet bağlamak, hareketi tekrar kazanmak için ekskoskelet kullanmayı öğrenirken başkasından yardım almalarını sağlayabilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox