Yapay bulutlar Büyük Bariyer Resifi’nin kurtuluşu olabilir

Işığı yansıtan yapay bulutlar mercan erozyonunu önleyecek

Avusturalya’da bulunan Büyük Bariyer Resifi değişen okyanus ısıları sebebi ile yok olma tehlikesi altında ve bugüne kadar alınan konvansiyonel önlemler (balıkçığı sınırlayarak su kalitesini artırmak gibi) maalesef hiçbir işe yaramadı. Ama bilim adamları konuya farklı bir açıdan yaklaşarak yeni bir koruma yöntemi geliştiriyorlar. Resifin üzerindeki bulutları insan eliyle değiştirmeyi hedefleyen bir yöntem.

Bilim adamları Büyük Bariyer Resifi üzerinde bulunan bulutları yapay yöntemlerle güneş ışıklarını daha fazla yansıtacak hale getirerek su yüzeyindeki ısıyı düşürmeyi ve bu sayede mercan erozyonunu önleyebilmeyi hedefliyorlar. Her ne kadar bu teknik ilk duyulduğunda sadece bilim kurgu filmlerinde meydana gelebilecek gibi de dursa aslında imkansız değil. Araştırmacıların planı sahil alanlarında düşük irtifalarda oluşan bulutlara tuz parçacıkları saçarak bulutların boyutlarını büyütmek. Bu sayede daha fazla güneş ışınlarını geri yansıtacak daha fazla yüzey oluşturulması planlanıyor. Hem de bu teknik bölgenin ekolojisi üzerine etki olmayacak, doğa dostu bir yöntem.

OKU ►  Bilgisayar kullanılarak ‘Manyetik Materyal’ üretildi

Yapay bulut tekniğinin uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil. Zira bilim adamları bu mayıs ayında iklim modelleme deneylerine başlayacak. Bu deneylerin sonucunda uygulamanın ne kadar efektif olacağı gözlenecek ve buna göre uygulamaya geçilecek.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox