milyonlarca Suriye’li çocuk için ücretsiz eğitime yönelik

Ücretsiz eğitim sağlama motivasyonu

Mobil oyunlar ‘Antura and the letters’ ve ‘Feed the Monster’, çatışma nedeniyle okullarından ayrılmak zorunda kalan milyonlarca Suriye’li çocuk için ücretsiz eğitime yönelik alternatifler geliştirmek amacıyla akıllı telefonların geniş anlamda kullanılabilirliğini sağlamaya çalışan EduApp4Syria’dan yüksek şeref ödülü aldılar.

Yarışma, Norveç Hükümeti, Norveç Gelişme İşbirliği Ajansı (Norad) ve birkaç global kar gütmeyen katılımcıların ortak gayretleriyle düzenlendi. Kazananlar, UNESCO’nun ‘Mobil Öğrenme Haftası’na denk getirmek için geçen hafta açıklandılar.

Norveç dış işleri bakanı Borge Brende bir basın açıklamasında “Eğitimleri altı yıldır süren çatışma nedeniyle yarıda kesilen 2.5 milyon Suriye’li çocuğun okuma yazma öğrenme seçeneklerine olan ihtiyaçlarını karşılamak için yeni, etkin ve üretken yöntemler bulmak istedik” dedi. “Zaman, iş yapma zamanıdır. Aksi takdirde bütün bir nesli uzun vadeli gelişimsel etkilerle kaybetmeye seyirci kalırız.”

Bu yılki EduApp4Syria jürisi iki kazanan seçmeye karar vermiş zira her bir uygulama farklı ama eşdeğer etkili yaklaşım, stil ve oyun oynama tarzı sunmuşlar.

OKU ►  NASA: Göktaşı Dünyamızı az bir farkla ıskaladı

‘Antura and the Letters’ 5-10 yaş aralığındaki çocuklara Antura adlı macerasever bir köpekle Arapça öğretiyor. Oyunda amaç, dünya çapında gizli olan Arapça harfleri yakalama yolunda düzenlenen bulmacaları çözmek ve ödüller kazanmak. Oyun Wi-Fi bağlantısı gerektirmiyor, dolayısı ile çocuklar her yerde oynayabiliyorlar.

Geliştiricileri Uluslar arası Yardım Komitesi’nde yer alan ‘Feed the Monster’ oyunu, bütünüyle temel Arapça okuma ve yazma becerilerini öğrenirken evcil canavar toplayıp yetiştirmeyi konu ediniyor. Oyun yüklendikten sonra çocuklar internet bağlantısı olmadan oyunu oynayabiliyorlar.

Her iki oyun da ücretsiz ve 100MB’tan az yer kaplıyorlar. Böylece Suriye’li aileler bulundukları yerde oyunu kolayca indirebiliyorlar (Sığınma kampında ya da Arapça konuşulmayan bir ülkenin okulunda).

EduApp4Syria projesinin finanse ettiği bütün oyunlar gibi kazanan uygulamalar da azami kullanımı ve daha fazla üretkenliği sağlamak adına açık kaynaklı olarak yazılmışlar ve GitHub üzerinden indirilebilirler. Yani bu oyunlar Arapça haricindeki dillere de uyarlanarak daha geniş aralıktaki sığınmacı çocuklara yardımcı olunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here