NASA medya arşivlerini herkese açıyor

İnternet bağlantısı yeterli

Artık yazıcıda bastırmak ya da masaüstü ve mobil cihazlarınızda duvar kağıdı olarak kullanmak üzere uzay resimleri bulmak için düzinelerce sitede gezinmek zorunda kalmayacaksınız. NASA 60 koleksiyondan oluşan yüksek çözünürlüklü resim, video ve ses dosyalarını bir araya getiren yeni bir kütüphane açtı. Bu kütüphanenin en iyi yönü, arama yapılabilir olması ve internet bağlantısı olan herkesin kullanabilmesi.

OKU ►  NASA, astronotları eğitmek için karma gerçeklik uzay istasyonu kullanıyor

Ajansın uzay araçlarının ve teleskoplarının çektiği bütün resim ve videolar mevcut değil tabii. Kütüphane, Apollo 11’in aya inişini gösteren resimler gibi tarihi özellik taşıyan ve NASA’nın gösterime sunduğu en iyi materyalleri kapsıyor. Buna rağmen kütüphanede halihazırda 140.000 adet aranabilir dosya mevcut. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız güncelleme tarihine ya da popülarite oranına göre arama yapabileceksiniz.

Bazı resimler EXIF/camera, ışıklama, kullanılan lens ve diğer bilgileri de içeren verilerle  birlikte yer alıyorlar. Video dosyaları da altyazılı olarak yer alıyor. Önemli şeylerden biri de sitenin ara yüzünün telefon ya da tabletler için otomatik olarak ölçeklendirilmesi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox