Yeni gelecek iPhone’lar kavisli köşeye sahip olabilir

Date:

Gelecekte çıkacak iPhone’lar kavisli köşe modasına uyabilir

Apple’a ekran sağlayan Japan Display firması, 2018 yılında esnek LCD monitör üretimine başlayacağını duyurdu. Firma yeni üreteceği teknolojinin hangi müşterileri tarafından kullanılacağına dair bilgi vermesede “bazı akıllı telefon üreticileri” diyerek bir gönderme yaptı. Konuyla ilgili dolaşan habere göre Apple’da bu teknolojiye göz diken akıllı telefon üreticilerinden biri.

OLED mi? LCD mi?

Japan Display firmasının yaptığı bu atılım muhtemelen iPhone’u LCD ekran teknolojisini kullanmaya devam etmesi için attığı bir adım. Apple’ın OLED ekran teknolojisine kavisli köşeye sahip olabildiği için geçeceğine dair söylentiler endüstri içerisinde gezerken bu adım LCD’cilerin mecbur kaldığı bir hamle.

Ne kadar esnek?

Çoğu LCD ekranlar üzerlerinde bir cam tabakayla üretiliyorlar. Bunun sebebi ise ekran yüzeyini düz tutabilmek. Ama Japan Display’in buna çözümü cam tabakayı plastik olanıyla değiştirmek. Konuyla ilgili raporlara göre, plastik LCD’ler OLED paneller kadar esnek değiller ama kavisli ekranların olması gerektiği kadar esnek olacaklar.

[irp posts=”5536″ name=”iPhone 8 ile ilgili her şey”]

Eğer kavisli LCD teknolojisi tanıtıldığı gibi olursa bu Apple için çok önemli bir ticari konu olur. Açıklanan raporlara göre, OLED ekran üretimine geçmek için ciddi manada maddi yatırıma gerek duyuluyor. Esnek LCD teknoloji kullanılabilirse muhtemelen bu çok daha ekonomik bir yöntem olacak.

Şunu da not edelim yeni LCD’ler her ne kadar kavisli olabilse de Samsung’un yeni çıkacak telefonları gibi bükülebilir olamayacak. Eğer bükülebilir akıllı telefonlar bir gün gerçekten var olmaya başlarsa bile buna daha çok vakit var. Çünkü iPhone’un iç yapısı ve parçaları henüz bu kadar esnekliği kaldırabilecek nitelikte değil.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...