Yeni gelecek iPhone’lar kavisli köşeye sahip olabilir

Gelecekte çıkacak iPhone’lar kavisli köşe modasına uyabilir

Apple’a ekran sağlayan Japan Display firması, 2018 yılında esnek LCD monitör üretimine başlayacağını duyurdu. Firma yeni üreteceği teknolojinin hangi müşterileri tarafından kullanılacağına dair bilgi vermesede “bazı akıllı telefon üreticileri” diyerek bir gönderme yaptı. Konuyla ilgili dolaşan habere göre Apple’da bu teknolojiye göz diken akıllı telefon üreticilerinden biri.

OLED mi? LCD mi?

Japan Display firmasının yaptığı bu atılım muhtemelen iPhone’u LCD ekran teknolojisini kullanmaya devam etmesi için attığı bir adım. Apple’ın OLED ekran teknolojisine kavisli köşeye sahip olabildiği için geçeceğine dair söylentiler endüstri içerisinde gezerken bu adım LCD’cilerin mecbur kaldığı bir hamle.

Ne kadar esnek?

Çoğu LCD ekranlar üzerlerinde bir cam tabakayla üretiliyorlar. Bunun sebebi ise ekran yüzeyini düz tutabilmek. Ama Japan Display’in buna çözümü cam tabakayı plastik olanıyla değiştirmek. Konuyla ilgili raporlara göre, plastik LCD’ler OLED paneller kadar esnek değiller ama kavisli ekranların olması gerektiği kadar esnek olacaklar.

OKU ►  iPhone 8 ile ilgili her şey

Eğer kavisli LCD teknolojisi tanıtıldığı gibi olursa bu Apple için çok önemli bir ticari konu olur. Açıklanan raporlara göre, OLED ekran üretimine geçmek için ciddi manada maddi yatırıma gerek duyuluyor. Esnek LCD teknoloji kullanılabilirse muhtemelen bu çok daha ekonomik bir yöntem olacak.

Şunu da not edelim yeni LCD’ler her ne kadar kavisli olabilse de Samsung’un yeni çıkacak telefonları gibi bükülebilir olamayacak. Eğer bükülebilir akıllı telefonlar bir gün gerçekten var olmaya başlarsa bile buna daha çok vakit var. Çünkü iPhone’un iç yapısı ve parçaları henüz bu kadar esnekliği kaldırabilecek nitelikte değil.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox